Branża spotkań stanowi przeciwwagę dla przekonania, że wirtualizacja jest przyszłością relacji społecznych. W poszukiwaniu wiedzy, motywacji i inspiracji ludzie wciąż decydują się na udział w konferencjach. Zadawać można sobie pytanie „po co?”, skoro ze wszelkiego rodzaju odkryciami i faktami naukowymi można się zapoznać bez wychodzenia z domu. Po to właśnie, by zyskać coś, czego żadna telekonferencja nigdy nam nie da – okazję do bezpośredniego spotkania. Spotkania w nowym miejscu i nowymi ludźmi, stwarzającego szansę do nawiązania cennej interakcji z innymi, którzy dzielą z nami zainteresowania. Odbyte podczas kongresów czy konferencji rozmowy i dyskusje są bardzo często początkiem nowych znajomości, współpracy zawodowej oraz wspólnych badań. Są szansą do narodzin nowych pomysłów. Dają możliwość wejścia w wąskie grono specjalistów i pasjonatów z całego świata, którzy w jednym czasie gromadzą się w tym samym miejscu. Pozytywne emocje, towarzyszące dobrze zorganizowanym spotkaniom, pozostają na długo w pamięci uczestników i mobilizują ich do podejmowania ważnych kroków w karierze.

Znakomitym przykładem tego rodzaju spotkań mogą być choćby dwa duże wydarzenia naukowe, jakie zorganizowaliśmy we wrześniu 2017 w EXPO Kraków. XIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej zgromadził aż 1400 uczestników z Polski, a zorganizowany tydzień później 6th Central European Congress of Life Science EUROBIOTECH® odwiedziło 450 osób z 22 krajów w tym m.in. z Chin, Japonii, Izraela, Turcji, USA, Kanady. Różnorodny program obu wydarzeń wypełniony był sesjami naukowymi, warsztatami i wystawami. Obu wydarzeniom towarzyszyły również wieczorne spotkania o charakterze mniej oficjalnym, będące jeszcze lepszą okazją do umocnienia więzi pomiędzy uczestnikami. W trakcie Kongresu EUROBIOTECH uczestnicy mieli niecodzienną okazję do wysłuchania wystąpień wyjątkowych gości, którymi byli Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii: prof. Ada Yonath z Izraela oraz prof. Robert Huber z Niemiec. Ich obecność oraz wielu innych wybitnych osobistości ze świata nauki sprawiły, że wszyscy goście mogli na żywo obejrzeć wystąpienia największych sław biotechnologii. Niewątpliwie przyczyniło się to do nadania wydarzeniu prestiżowego charakteru. Po tak efektywnie i ciekawie wypełnionych dniach każdy uczestnik kongresu wraca do życia codziennego pełen motywacji i energii. Energii, której bez wychodzenia z domu nie doświadczymy.

Nie można fałszywie zakładać, że minęły czasy spotkań „na żywo”. Przeciwnie, dziś są one ważniejsze niż kiedykolwiek, a stale rozwijająca się branża MICE (Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry) jest tego idealnym przykładem.
Justyna Bazia

​​
O różnych obliczach spotkań – o tym jak wyglądają i co wnoszą do naszego życia przeczytacie w wiosennym numerze MERKURIUSZA Targowo-Kongresowego.

Zjazd PTDL