Poniedziałki z owocami
Nikt nie lubi poniedziałków, ale te owocowe powodują, że chętniej przekracza się próg biura. Zasada jest prosta. Podczas wakacji każdy z działów robi poranne zakupy, aby pozostali pracownicy mogli przywitać tydzień od uczty pełnej zdrowych przysmaków. W tym dniu na stołach królują: brzoskwinie, śliwki, maliny, jabłka, banany, ananasy, melony, wiśnie etc. Trzy sekundy po mailu z informacją, że na stołach pojawiły się świeże owoce, w kuchni można spotkać wielu szeroko uśmiechniętych smakoszy.


Środy w jogą
Spokój wewnętrzny oraz harmonia to cechy, które każdy event manager powinien w sobie odkryć. Nie jest to łatwe, jednak w tym zawodzie jest to konieczne. Sytuacje stresowe wymagają, bowiem zachowania zimnej krwi. Ważne jest również, aby znaleźć sposób na ujście negatywnych emocji. Absolutnie nie można ich w sobie kumulować. Z pomocą może przyjść joga, która nie tylko rozluźnia się nasze ciało, ale i oczyszcza nasze głowy. Zarząd Targów w Krakowie rozumie tę potrzebę, dzięki czemu pracownicy przez okres wakacyjny mogą wziąć udział w zajęciach z jogi.


Czwartki z marketingiem
W każdej dziedzinie życia kluczem do sukcesu jest wiedza, dlatego postanowiliśmy wykorzystać luźniejszy czas w pracy, aby ją poszerzyć. Z pomocą wyszedł Dział Marketingu, który w każdy czwartek tygodnia przygotowuje szkolenia na tematy interesujące pracowników. Wszystko po to, aby w codziennej pracy wykorzystywać konkretne narzędzia pozwalające na celne dotarcie do konkretnych grup odbiorców.