Już dziś można zauważyć, iż roboty i systemy automatyki znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle ciężkim, ale i spożywczym, medycznym, farmaceutycznym czy opakowaniowym. Zgodnie z raportem World Robotics 2020 Industrial Robots w fabrykach na całym świecie działa już 2,7 milionów robotów przemysłowych i wszystko wskazuje, że w najbliższych latach liczba ta będzie rosła. W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie, ale by nie pozostać w technologicznym tyle, krajowi przedsiębiorcy coraz częściej zwiększają nakłady finansowe na digitalizację procesów produkcyjnych. Powodów jest wiele, m.in.: obniżenie kosztów pracy, odciążenie ludzi od monotonnych i niebezpiecznych dla zdrowia prac, wysoka jakość i dokładność pracy robotów. Ponadto znalezienie i zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników staje się coraz trudniejsze. W tym zakresie roboty pomagają zapełnić lukę w dostępie do wyspecjalizowanej kadry.
 
Warto również zwrócić uwagę na coraz wyraźniejszy trend, który został podkreślony w raporcie opublikowanym przez International Federation of Robotics. Rośnie popularność współpracy człowieka z robotem, co przejawia się wzrostem instalacji cobotów. Ponieważ coraz więcej dostawców oferuje roboty współpracujące oraz zwiększa się zakres ich zastosowań, udział w rynku osiągnął 4,8% z łącznej liczby 373 000 robotów przemysłowych zainstalowanych w 2019 roku.
 
Polski przemysł czeka wiele zmian, dlatego już dziś warto dobrze się do nich przygotować. Jedno jest pewne - robotyzacja zapewnia szybki zwrot z inwestycji, o czym przekonali się przedsiębiorcy, którzy już zainwestowali w robotyzację i automatyzację.
 
Targi w Krakowie wychodzą naprzeciw nowym wyzwaniom rynku i zapraszają producentów i dystrybutorów na targi branżowe podczas, których zostaną przygotowane specjalne strefy tematyczne. Dla firm, które zdecydują się na udział w kilku wydarzeniach, przygotowany został atrakcyjny rabat.
 
Więcej o tym, przy jakich targach dostępne są strefy automatyki i robotyki TUTAJ.