Wylicytuj unikatowe szachy podczas BookGame i pomóż dzieciom z Ukrainy

04.05.2023

12-14 maja w EXPO Kraków odbędzie się premierowa edycja BookGame – największego wydarzenia z planszówkami, książkami oraz kreatywną zabawą w Małopolsce. Targi będą okazją do udziału w wyjątkowej aukcji unikatowych szachów wykonanych przez Łukasza Wiciarza – jednego z najbardziej cenionych polskich autorów szachów kolekcjonerskich. Krakowski rzeźbiarz podarował szachy Fundacji Team Kraków pomagającej ukraińskim szpitalom, domom dziecka, domom opieki społecznej i zakładom opiekuńczo-leczniczym. Szachy ozdobione są autografem Jana Krzysztofa Dudy, arcymistrza szachowego, który wraz z całym zespołem „Duda Team” wspiera aukcję. 

 

Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom z Ukrainy przebywającym w Polsce, jak i pozostającym w kraju. Priorytetem jest wsparcie osieroconych dzieci, które w wyniku działań wojennych straciły rodziców. Za pozyskane fundusze Fundacja Team Kraków zakupi najpotrzebniejsze artykuły tj. żywność, pomoce szkolne, środki medyczne, artykuły higieniczne, odzież. Fundacja Team Kraków jest organizacją pożytku publicznego, można zatem kwotę wydaną na licytację odliczyć od podatku.

 

Czym wyróżniać się będę szachy wystawione na aukcję? Przede wszystkim niepowtarzalnością, oryginalnością i precyzją wykonania. Żółte i niebieskie figury nawiązujące do flagi Ukrainy,  powstały z drewna lipowego a ich wysokość to 19 cm. Szachownica natomiast jest w kolorze białym i czerwonym.

Szachami z podgórskiej pracowni grają amatorzy i profesjonaliści na całym świecie, m.in. w Nowej Zelandii, Argentynie czy Japonii. Wyrzeźbionymi przez Łukasza Wiciarza figurami gra np. Sting, zapalony miłośnik szachów.

 

Licytacja „Team Kraków – mistrzowie dla Ukrainy” rozpoczyna się 4 maja na platformie https://onebid.pl/pl/auction/-/5112 i ma charakter hybrydowy – można licytować zarówno przez internet, jak i podczas Targów. Finałowa część licytacji będzie miała miejsce 14 maja o godzinie 13:00 na terenie Targów (ul. Galicyjska 9). Aukcję poprowadzi Róża Wroniszewska, właścicielka Domu Aukcyjnego, który podjął się pro bono zorganizowania licytacji.

 

Po aukcji organizatorzy BookGame zachęcają do skorzystania z licznych atrakcji przygotowanych z myślą o szachistach. W programie m.in. turniej szachowy „Człowiek vs Komputer”, szachy plenerowe XXL na planszy 9m2, możliwość zmierzenia się z Maciejem Koziejem, Mistrzem Świata Amatorów w szachach, nauka gry w szachy dla dzieci czy zmierzenie się z szachowym komputerem DGT Centaur.

 

WEŹ UDZIAŁ W AUKCJI

 

 

Fot. Jakub Włodek/Gazeta Wyborcza