Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame mają pewien wspólny element z filmami Hitchcocka – premierowa edycja miała od razu duży rozmach, a potem skala imprezy rosła. BookGame 2025 utrzymał pod tym względem dotychczasowy trend, a nawet można odnieść wrażenie, że jeszcze przyspieszył. To, co mogło nie zostać uznane za doskonałe, poprawiono, to, co było udane, powtórzono, a do tego dodano jeszcze nowe elementy. Dzięki tej, wydawałoby się prostej metodzie na sukces, BookGame w stylu godnym Chucka Norrisa (czyli kopniakiem z półobrotu) otworzył sobie drzwi do czołówki tego typu imprez w Polsce – relacja z konta Fani Gier na Facebooku to tylko jedna z wielu pozytywnych opinii na temat wydarzenia.
3. Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame, który 21-23 marca odbył się w EXPO Kraków, przez wielu zapamiętany zostanie jako festiwal radości, uśmiechu i wspólnych pasji. Wzięło w nim udział aż 13 320 osób – dorosłych i dzieci – odkrywających świat gier, pełen emocjonujących rozgrywek i twórczej zabawy.
Jedno miejsce, tysiące atrakcji
Ponad 110 wystawców z grami planszowymi, puzzlami, szachami, klockami LEGO (i nie tylko), zabawkami kreatywnymi, książkami i komiksami. Największy w Polsce Games Room o powierzchni 5000 m2 z wypożyczalnią gier na ponad 1300 tytułów. Do tego premiery gier planszowych, Strefa Fantastyki a w niej spotkania z pisarzami, sesje gier RPG, turnieje planszówkowe z nagrodami, warsztaty, gry terenowe, Dziecięca Strefa Zabaw, strefa gier wielkoformatowych, konstruktora, prototypów i planszówkowe lody od GoodLood – jedno jest pewne – 3. Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame podbił serca uczestników mnogością atrakcji.
Szeroka oferta podobała się wystawcom. Jak zaznaczył Jarosław Basałyga z Wydawnictwa Nasza Księgarnia – Jednym z największych atutów BookGame, który wyróżnia to wydarzenie spośród innych, jest jego otwartość na różnorodne formy rozrywki. Nie skupia się wyłącznie na grach planszowych – pojawiają się tu także klocki, puzzle i wiele innych atrakcji, które przyciągają osoby niekoniecznie zainteresowane typową imprezą planszówkową. Z naszej perspektywy to doskonała okazja, by dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców, a tym samym poszerzyć grono naszych klientów.
Podobnego zdania jest Małgorzata Urbańska z Wydawnictwa Trefl – Widzimy potencjał w tej imprezie, ponieważ łączy ona różnorodne kategorie rozrywki – nie tylko gry planszowe, ale także puzzle i klocki. To bardzo fajne wydarzenie, które podobnie jak my, dostarcza rodzinom świetną zabawę, przyciągając uczestników w każdym wieku.
BookGame wzbudził szerokie zainteresowanie, przyciągając zarówno zaawansowanych graczy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami. – W BookGame dostrzegam bardzo duży potencjał, szczególnie ze względu na różnorodność oferty. W tym roku przywieźliśmy gry skierowane do różnych grup odbiorców – od znanych tytułów takich, jak „Wiedźmin”, po większe gry, które są dość kosztowne, ale także małe, kieszonkowe gry dla dzieci idealne na podróż. Zaskoczyło nas, jak dobrze sprzedawały się wszystkie te kategorie, co pokazuje, że BookGame to wydarzenie, które ma potencjał dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców – zarówno tych, którzy już pasjonują się tym hobby, jak i tych, których możemy dopiero zachęcić do jego odkrywania – podkreślił Jakub Poczęty-Merder z Wydawnictwa Rebel.
BookGame zamiast Dnia Wagarowicza
Frekwencja pierwszego dnia zaskoczyła wystawców: tysiące uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy tłumnie przybyło do EXPO Kraków, by wziąć udział w wydarzeniu. Co warte podkreślenia, wielu młodych ludzi wybrało BookGame zamiast Dnia Wagarowicza.
Marcin Ropka z IUVI Games zauważył, że sukces wydarzenia tkwi w profesjonalizmie organizatorów, ale także w uniwersalności imprezy. – BookGame trafia absolutnie do każdego. W piątek przyjechały tu setki dzieciaków ze szkół, wybierając BookGame zamiast Dnia Wagarowicza – to fantastyczne! A w sobotę – tłumy osób, które dosłownie rzuciły się na gry. To nie jest impreza przeznaczona tylko dla wyspecjalizowanej grupy odbiorców, tworzona z myślą wyłącznie o nich, lecz wydarzenie stworzone przez profesjonalistów dla każdego.
BookGame tworzy idealną przestrzeń do zabawy, ale i ważnych rozmów o roli gier w budowaniu więzi międzypokoleniowych. Dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej, podkreślił, iż gry planszowe stają się antidotum na współczesne problemy społeczne, choćby takie jak samotność. Jak zauważył – Gry planszowe są doskonałą ucieczkę od stresu i zmęczenia. Budują relacje, pogłębiają więzi wewnątrz rodziny i znajomych, obniżają napięcie, a także pomagają pokonać samotność, z którą coraz częściej się zmagamy.
Wyjątkowy gość
Gwiazdą festiwalu był dr Reiner Knizia, niemiecki projektant gier, autor ponad 800 bestsellerowych tytułów, które sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. – Panuje tutaj wspaniała atmosfera, a ogromna przestrzeń dla graczy to dokładnie to, czego szukają uczestnicy. Słyszałem, że to fantastyczne wydarzenie, a to, co widzę na miejscu, w pełni potwierdza te opinie. Jest przyjacielsko, a ja czuję się tu naprawdę dobrze – podsumował dr Reiner Knizia, zaproszony do Krakowa przez Wydawnictwo Muduko i Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame. Fani projektanta byli zachwyceni, przez kilka godzin stali w kolejce, aby zdobyć jego autograf.
Dr Reiner Knizia w sposób szczególny został uhonorowany przez zespół Speedcube, który wykonał ogromny portret projektanta z aż 1008 kostek Rubika. – Wczoraj ułożyliśmy obraz dr Reinera Knizii, który podszedł do nas, zrobił sobie zdjęcie z mozaiką i wiemy, że bardzo mu się spodobała. Fajnie, że mogliśmy stworzyć obraz kogoś, kto mógł realnie przy tym obrazie stanąć – zdarzenie to było dla mnie taką największą perełką tegorocznej edycji – podkreślił Radosław „DżoDżo” Drozdowicz.
Największa w Polsce przestrzeń do grania!
Hitem imprezy ponownie okazał się Games Room - największa w Polsce przestrzeń do grania z bezpłatną wypożyczalnią gier z 1300 tytułami, nocną sobotnią strefą grania i instruktorami ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Gralicja, którzy przez trzy dni dzielili się pasją do grania i z zaangażowaniem tłumaczyli gościom zasady poszczególnych gier. – Jak podkreślił Jakub Róg ze Stowarzyszenia Gralicja – W tym roku w Games Room jest jeszcze więcej osób niż rok temu. Mamy tu pełen przekrój graczy – od totalnych laików po doświadczonych wyjadaczy. Widać, że zdecydowanie więcej osób sięga po gry zaawansowane, co sugeruje, że uczestnicy poprzednich edycji zdobyli nowe umiejętności i teraz szukają bardziej wymagających wyzwań.
Zabawa przez edukację, edukacja przez zabawę
– Wszelkie prace manualne, takie jak malowanie, rysowanie, rzeźbienie czy budowanie z klocków, mają ogromny wpływ na rozwój, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W dzisiejszym świecie, kiedy większość czasu spędzamy z telefonami czy przed komputerami, taka forma rozrywki daje możliwość nie tylko odprężenia, ale także nauki w przyjemny sposób – twierdzi, Artur Machlowski, przedstawiciel firmy Cobi. Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame od pierwszej edycji fantastycznie łączą edukację z rozrywką, wykorzystując zabawę jako skuteczne narzędzie do nauki.
Produkty prezentowane na BookGame nie tylko uczą cierpliwości, koncentracji i skupienia, ale także rozwijają ciekawość świata oraz zachęcają do samodzielnego odkrywania nowych tematów. – Przede wszystkim zależy nam, aby zapewnić dzieciom i rodzicom fantastyczny czas – podkreślił prof. Hipolit Śrubka, Świat Małych Techników. – Wczoraj odbyły się prelekcje o eksploracji kosmosu oraz pokazy ogromnych maszyn. Przez wszystkie trzy dni odbywały się warsztaty, robiliśmy także pokazowe lekcje fizyki z wykorzystaniem klocków LEGO. Moje motto to: jeśli dobra zabawa może być nauką, to nauka może być świetną zabawą – i to staramy się wykorzystywać w obu kierunkach.
Świat gier niejedno ma imię
Często nowa pasja zaczyna się od… bezpośredniej rozmowy. Jak twierdzi Daria „Panda” Żytyńska z Black Monk Games – Na naszym stoisku oferujemy gry fabularne, gry paragrafowe oraz akcesoria do tych gier. Jako osoba, która regularnie uczestniczy w targach – przynajmniej raz w miesiącu od kilku lat – uważam, że ta impreza jest jedną z ciekawszych. Wielu odwiedzających nasze stoisko pyta, czy mamy gry planszowe. Odpowiadamy: „Nie, ale…” – i w ten sposób nawiązujemy rozmowę, co pozwala nam dotrzeć do nowych potencjalnych klientów. Osoby te mogą w przyszłości wrócić do nas lub odwiedzić naszą stronę internetową.
Podobnego zdania jest Kamil Pruski z CopCorp – Jesteśmy otwarci na to, aby wprowadzać w świat gier fabularnych również osoby, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z tym hobby. Choć jeśli chodzi o nasz profil działalności, to są imprezy tematyczne, skierowane konkretniej pod RPG, to targi gier planszowych są dla nas świetnym miejscem, by zapoznać nowych graczy z tym światem. W końcu te hobby przeplatają się – jeśli ktoś gra w planszówki, łatwiej odnajdzie się także w grach fabularnych. Dlatego przy naszym stoisku przygotowaliśmy stoły z pokazowymi sesjami. Standardowe sesje RPG mogą trwać od 4 do 8 godzin, ale my stawiamy na krótsze, około 1,5-godzinne, które pozwalają zainteresowanym osobom spróbować czegoś nowego i poznać różne systemy. Mieliśmy już wielu uczestników, dla których była to pierwsza styczność z grami fabularnymi – i do tej pory są bardzo zadowoleni!
Od gracza do projektanta!
Gry planszowe mają to do siebie, że wciągają. Pierwsze doświadczenia zdobywamy w dzieciństwie, potem gramy po szkole, na obozach, a w studenckich czasach spotkania przenoszą się do klubów i kawiarni. W dorosłym życiu, planszówki stają się doskonałym uzupełnieniem domowych spotkań z przyjaciółmi. Dla niektórych jednak mogą być czymś więcej – początkiem niezwykłej przygody, tak jak stało się to w przypadku Piotra Dybskiego, twórcy kanału Matura to bzdura i współautora gry Zostań prowadzącym Matura to bzdura. – Po raz pierwszy mam okazję być na evencie jako twórca gry, a nie tylko uczestnik – mówi Piotr. – Od lat jestem pasjonatem planszówek – uwielbiałem jeździć na wydarzenia i testować nowe tytuły. Teraz mogę spojrzeć na wszystko z drugiej strony. Branża planszówkowa to chyba jedyna branża, gdzie spotyka się tyle ciepła i wsparcia od innych osób. To budujące, kiedy widzę ludzi grających w naszą grę, a potem wracających do mnie z uśmiechem, bo chcą ją kupić. Nie ma lepszej recenzji niż taka reakcja! Nasza gra rozwiązuje problem typowy dla quizów – w typowych quizach gracz z większą wiedzą ma ogromną przewagę, co może psuć zabawę innym. U nas jest inaczej – zwycięstwo można osiągnąć nie tylko dzięki wiedzy, ale i sprytowi. Dzięki temu nawet 11-latek może pokonać doktora matematyki, a wszyscy mają równe szanse na świetną zabawę!
Podczas wydarzenia po raz kolejny zorganizowano strefę prototypów, w której początkujący projektanci gier mieli okazję zaprezentować swoje gry szerokiemu gronu odbiorców, w tym dr. Reinerowi Knizi, który odwiedził strefę oraz przeprowadził konsultacje z twórcami planszówek. BookGame jest świetną okazją dla początkujących autorów do przetestowania swoich tytułów i zebrania cennych uwag od rzeszy graczy, których nie mieliby okazji spotkać bez wydarzeń takich jak BookGame.
Drugie życie planszówki
Z zainteresowaniem spotkała się akcja „Gra za Grę”, zorganizowana już po raz trzeci na stoisku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. W tym roku celem było wsparcie bibliotek z terenów dotkniętych powodzią. Każdy, kto chciał dać swoim grom drugie życie, mógł przynieść kompletne, ale nieużywane już planszówki i w zamian otrzymać kupon rabatowy do wykorzystania u wystawców biorących udział w akcji. Odzew był ogromny – co trzecia osoba przyniosła grę. Zebrane gry trafiły do Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko z siedzibą w Ołdrzychowicach Kłodzkich oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka.
Spotkania przy stole
Organizatorzy Festiwalu i Targów Gier Planszowych BookGame po raz kolejny udowodnili, że potrafią wsłuchać się w potrzeby wystawców, jak i odwiedzających, tworząc przestrzeń pełną pasji i inspiracji – zarówno dla doświadczonych graczy, jak i tych, którzy dopiero szukają swojego hobby.
Jak trafnie zauważył pisarz Jakub Ćwiek podczas spotkania z czytelnikami w Strefie Fantastyki
– Najważniejszą zaletą gier planszowych i karcianych jest to, że wymagają one bezpośredniego spotkania, czego tak często nam dziś brakuje. To coś, co jest nam potrzebne, ale o czym zapominamy albo przestajemy stawiać jako priorytet – obecność drugiego człowieka.”
Słowa te doskonale oddają idee festiwalu – to nie tylko miejsce, gdzie można poznać nowe tytuły i odkryć fascynujące światy. To przede wszystkim przestrzeń budowania relacji, dzielenia się pasją i przeżywania wspólnych emocji. Organizatorzy z pełnym przekonaniem podpisują się pod tym przesłaniem, bo właśnie takie chwile sprawiają, że gry – niezależnie od formy – mają w sobie coś magicznego.
Kolejna edycja odbędzie się 27-29.03.2026 r.
Szczegóły bookgamekrakow.pl
Organizatorem wydarzenia jest firma Targi w Krakowie, a partnerem strategicznym Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Gralicja.