Dziedzictwo kulturowe

Dbamy o dziedzictwo kulturowe

Dbamy o dziedzictwo kulturowe, promując świadomą turystykę oraz angażując lokalne społeczności w działania, które łączą ochronę kultury z rozwojem społecznym i gospodarczym. Chętnie podejmujemy współpracę z krakowskim środowiskiem artystycznym, aby wspierać ich twórczość. Nasze wycieczki i programy są starannie planowane, by nie tylko szanować regionalne tradycje, ale także edukować podróżnych o kulturze i historii, przyczyniając się do budowania świadomości oraz wzajemnego zrozumienia. Uważamy, że dobrze zaplanowane wydarzenie to takie, które łączy wartość merytoryczną i możliwości nawiązywania relacji z długotrwałym, pozytywnym oddziaływaniem na otoczenie, w którym jest organizowane.

Zrzut ekranu_9-5-2025_10342_www.canva.com.jpeg

Współpraca z lokalnymi rzemieślnikami

 

 

Chętnie wspieramy i promujemy lokalnych rzemieślników. Przykładem może być współpraca z firmą Żrem na Talerzach – pracownią ceramiki i biżuterii, której wyroby cechują się niepowtarzalnym stylem i wysoką jakością. Zamawiamy od nich unikatowe upominki dla naszych klientów, dzięki czemu możemy nie tylko dostarczać wyjątkowe prezenty, ale także wspierać rozwój lokalnego rzemiosła i promować rękodzieło. Tego rodzaju partnerstwa pomagają budować trwałe relacje z artystami i przyczyniają się do ożywienia lokalnej gospodarki, jednocześnie dając naszym klientom możliwość doświadczenia autentycznego piękna kultury rękodzielniczej.

241024AB_254.JPG

Współpraca z krakowskimi artystami

 

Wydarzeniom organizowanym przez Targi w Krakowie często towarzyszą uroczyste gale i bankiety, które uświetniają występy artystów, nadając uroczystościom wyjątkową oprawę. Starannie dobieramy współpracujących wykonawców, często zapraszając twórców związanych z krakowskim środowiskiem artystycznym. Przykładem takich działań jest udział artystów z Teatru Nowego Proxima podczas Gali Konkursu im. Jana Długosza organizowanej w ramach 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® czy koncert zespołu Kraków Street Band, który uświetnił bankiet z okazji 30-lecia Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT®. Dzięki takim inicjatywom wydarzenia organizowane przez Targi w Krakowie zyskują unikalną oprawę artystyczną i pozostają w pamięci uczestników jako wyjątkowe doświadczenia. 

W EXPO Kraków popularnością cieszą się również wystawy artystyczne organizowane w trakcie targów i konferencji. Te inicjatywy nie tylko wzbogacają wydarzenia pod względem estetycznym, ale również dodają im wartości merytorycznej, tworząc unikalne doświadczenie dla uczestników. Przykładem może być wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska”, prezentująca najważniejsze etapy życia poetki. Autorką i redaktorką wystawy była Joanna Gromek-Illg, a za warstwę wizualną odpowiadał Witold Siemaszkiewicz. Ekspozycja została zaprezentowana podczas 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.

506A2562.jpg

Organizacja wydarzeń w obiektach dziedzictwa kulturowego

 

 

W 2024 roku Targi w Krakowie zorganizowały Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej – prestiżowe wydarzenie, w którym uczestniczyło blisko 1000 medyków polskiego pochodzenia z całego świata. Podkreślając więź łączącą przedstawicieli Polonii z polskim dziedzictwem kulturowym, sztuką i tradycją, uczestnicy mieli okazję nie tylko zgłębiać kwestie naukowe, ale także poznać wyjątkowe miejsca na mapie Krakowa. Wśród unikatowych doświadczeń znalazły się wizyty w takich obiektach, jak Bazylika Mariacka w Krakowie, Opera Krakowska oraz Kopalnia Soli w Wieliczce.

 

PRZEWODNIK zdjecie.png

Przewodnik kulinarny dla gości EXPO Kraków

 

Co roku setki tysięcy gości odwiedzają EXPO Kraków, łącząc podróże służbowe z odkrywaniem miasta. Po godzinach pracy szukają miejsc na relaks, skosztowanie regionalnej kuchni lub integrację. Często przedłużają pobyt, by prywatnie zwiedzać Kraków, co wpisuje się w trend bleisure – połączenia biznesu i wypoczynku. Zjawisko to stało się kluczowym elementem strategii Targów w Krakowie. Przewodnik powstał jako odpowiedź na liczne pytania gości o polecane miejsca na gastronomicznej mapie miasta. Do współpracy zaprosiliśmy  Kati Płachecką – dziennikarkę kulinarną i twórczynię największego kulinarnego Instagrama w Małopolsce. Z myślą o potrzebach uczestników wydarzeń w EXPO Kraków wybrała ona szczególne miejsca na kulinarnej mapie miasta. Przewodnik został napisany w językach polskim i angielskim, jest bezpłatny i ogólnodostępny. Żadna restauracja nie zapłaciła za obecność w przewodniku. Podzielony jest na kilka rozdziałów, m.in. spotkania biznesowe, kuchnię krakowską – lokalne produkty i dania typowe dla regionu oraz restauracje w pobliżu EXPO Kraków.

DSC_0789.jpg

Niestandardowe akcje

 

W XIX wieku głąbik, znany jako sałata szparagowa, był jednym z ulubionych warzyw krakowian. Przez lata królował na stołach, najczęściej w postaci kiszonek. Jednak w latach 60. niespodziewanie popadł w zapomnienie. Postanowiliśmy o nim przypomnieć! W ramach 26. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® wspólnie z 10 szefami kuchni zasadziliśmy 300 sadzonek głąbika – w gospodarstwie JeDynie we wsi Wawrzeńczyce oraz przy EXPO Kraków. Po trzech miesiącach szefowie kuchni powrócili na pole, aby zebrać plony i na bazie warzywa przygotować propozycję dań. Poprzez akcję chcieliśmy nie tylko przywrócić głąbika na stoły, ale także zwrócić uwagę na bogactwo lokalnych smaków, które ma do zaoferowania Kraków.

Zleciliśmy również badania warzywa pod kątem wartości odżywczych. Wykazały one, że głąbik jest niskokaloryczny, bogaty w błonnik i wolny od metali ciężkich. Warzywo docenił Urząd Miasta Krakowa, wpisując je do projektu SLOWFOOD CE obok takich specjałów jak kiełbasa piaszczańska, pstrąg ojcowski czy obwarzanek krakowski. Finał akcji odbył się podczas Targów HORECA®. Szefowie kuchni zaprezentowali wówczas dania na bazie głąbika, które spotkały się z ogromnym entuzjazmem. Cała akcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mediów, dzięki którym o głąbiku na nowo stało się głośno. Obecnie głąbika można posmakować, w niektórych krakowskich restauracjach.

Zrownowazony rozwoj_Targi w Krakowie.png

Dzielimy się dobrymi praktykami!

Od początku działalności Targi w Krakowie kierują się ideą zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty ekologiczne, społeczne, kulturowe i ekonomicznePobierz dokument ESG, w którym dzielimy się naszymi doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Pobierz