Dbamy o środowisko
„Zrównoważony rozwój nie jest już opcją, to obowiązek, który powinniśmy wdrażać we wszystkich aspektach życia, w tym w organizacji wydarzeń” (Ban Ki-moon, były Sekretarz Generalny ONZ). Targi w Krakowie od dawna wspierają ochronę środowiska i proekologiczne postawy zarówno wśród pracowników, jak i wystawców. Jednak jak na co dzień staramy się realizować założenia ESG w kontekście ekologii?

Zmniejszanie śladu węglowego
Ogrzewanie
Na podstawie szczegółowo przeprowadzonych analiz (w ścisłej współpracy z MPEC) wprowadziliśmy w EXPO Kraków automatyczny tryb EKO ogrzewania, który optymalizuje pracę przepustnic urządzeń grzewczych. Dzięki temu udało się zmniejszyć zużycie ciepła technologicznego.
Oświetlenie
Obiekt jest zarządzany przez system BMS (Building Management System), który koordynuje i optymalizuje pracę wszystkich urządzeń. Na stoiskach wystawienniczych zamiast halogenów stosujemy energooszczędne żarówki LED, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Na co dzień w 95% obiektu dostępne jest światło dzienne.
Woda
Kontrolujemy zużycie wody oraz dbamy o odpowiednie gospodarowanie wodą deszczową. W ramach działań na rzecz redukcji plastiku zachęcamy uczestników wydarzeń do przynoszenia własnych butelek wielokrotnego użytku. Na terenie hali Wisła udostępniliśmy dystrybutor wody, który umożliwia jej bezpłatne uzupełnianie.
Odpady
Prowadzimy segregację odpadów zgodnie z rozporządzeniem MŚ z 29.12.2016 r. Wprowadziliśmy specjalne opłaty za śmieci od wystawców – dodatkowa segregacja realizowana jest przez nasz serwis sprzątający.
Transport i zakwaterowanie
Aktywnie promujemy zrównoważony transport, który przyczynia się do ograniczenia emisji CO₂. Wspieramy kampanie takie jak „Rowerem do pracy”, organizowaną przez Urząd Miasta Krakowa, namawiającą do rezygnacji z samochodów na rzecz rowerów i komunikacji miejskiej. Mieszkańców Krakowa zachęcamy do przyjazdu do obiektu rowerem lub komunikacją miejską, a osoby spoza miasta – pociągiem. Proponujemy wybór hotelu blisko EXPO Kraków, aby łatwo dostać się do obiektu komunikacją miejską.
Zabudowa stoisk
Preferujemy określony typ zabudowy stoisk, która nadaje się do wielokrotnego użytku. Płyty, z których zbudowane są ściany oraz drewno konstrukcyjne po demontażu są wykorzystywane przy budowie kolejnego stoiska. Elementy nienadające się już do ponownego zastosowania poddawane są recyklingowi - wykonuje się z nich m.in. płyty stanowiące plecy w szafach meblowych.

Digitalizacja wydarzeń
W naszej promocji zrezygnowaliśmy z materiałów drukowanych na rzecz cyfrowych rozwiązań dostępnych online. Rejestracja na wydarzenia organizowane przez Targi w Krakowie odbywa się głównie przez Internet. Na początku 2025 roku wprowadziliśmy elektroniczny obieg dokumentów, aby zmniejszyć zużycie papieru, ograniczyć emisję CO2 i promować bardziej ekologiczne praktyki, wspierając nasze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Realizujemy strategię bleisure
Strategia bleisure, którą wdrożyliśmy w 2022 roku, łączy cele zawodowe i prywatne uczestników naszych wydarzeń. Zachęcając do dłuższego pobytu w Krakowie, przyczyniamy się do zmniejszenia śladu węglowego podróży i wspieramy lokalną gospodarkę. Angażujemy się w promowanie zrównoważonej turystyki w regionie. Realizujemy Politykę Zrównoważonej Turystyki Krakowa. Wiemy jak ważna jest współpraca na rzecz rozwoju miasta i regionu. Zgodnie z Polityką Zrównoważonej Turystyki Krakowa na lata 2021-2028 chcemy wprowadzać zrównoważone rozwiązania.
.jpg)
Zrównoważony catering
W celu ograniczenia marnowania jedzenia, współpracujemy z firmami cateringowymi, które wspierają inicjatywę Foodsharing. Nadwyżki żywności trafiają do potrzebujących lub są ponownie wykorzystywane zgodnie z zasadami zero waste. Nasi podwykonawcy znacząco zmniejszyli zużycie plastiku – podczas wydarzeń korzystają głównie z porcelany i szkła. W sytuacjach, gdy nie jest to możliwe, stosują wyłącznie opakowania biodegradowalne, które są przyjazne dla środowiska i podlegają kompostowaniu. Dzięki tym działaniom wspólnie zmniejszamy ilość odpadów i promujemy odpowiedzialne gospodarowanie zasobami, wpisując się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju.

Dzielimy się dobrymi praktykami!
Od początku działalności Targi w Krakowie kierują się ideą zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty ekologiczne, społeczne, kulturowe i ekonomiczne. Pobierz dokument ESG, w którym dzielimy się naszymi doświadczeniami i dobrymi praktykami.