Rok 2024 był bez wątpienia intensywny dla branży targowej w Polsce – dopisali zarówno odwiedzający, jak i wystawcy. Łącznie aż 1,38 mln osób wzięło udział w wydarzeniach targowych w kraju – to ilość ludzi, która mogłaby wypełnić stadion Camp Nou aż 14 razy! Jednak roczne podsumowanie działalności to nie tylko liczby i statystyki, ale także prezentacja kluczowych trendów i kierunków rozwoju na kolejne lata.
Targi 2024 w liczbach
Najważniejsze dane z raportu PIPT można podsumować w czterech liczbach:
- 129 – targów odbyło się w Polsce w 2024 roku,
- 702,2 tys. m² – powierzchnia wynajętej przestrzeni targowej,
- 17,7 tys. – liczba wszystkich wystawców,
- 1,38 mln – odwiedzających uczestniczyło w wydarzeniach targowych.
Porównując wyniki roku 2024 do 2023 widzimy znaczny wzrost liczby organizowanych wydarzeń, zwiększenie liczby wystawców oraz odwiedzających targi.
Co to mówi o stanie branży targowej w Polsce? Przede wszystkim, że wciąż się rozwija i przyciąga coraz więcej uczestników, w tym także z zagranicy. Rosnące zainteresowanie tego typu wydarzeniami dotyczy nie tylko specjalistów z konkretnych branż, ale również szerokiego grona odwiedzających konsumentów.
Z raportu wynika, iż obecnie największą popularnością cieszą się targi o tematyce wypoczynkowej, hobbistycznej i rozrywkowej – to one przyciągają najwięcej gości. Na drugim miejscu znajdują się targi branżowe, czyli m.in. hotelarskie, przemysłowe; skierowane głównie do profesjonalistów, których liczne grono szuka innowacji i nowych technologii.
Najważniejsze trendy 2024 roku
Wśród trendów, które szczególnie wyraźnie zaznaczyły się w 2024 roku, warto wymienić:
- zastosowanie multimediów – nowoczesne oświetlenie LED, efekty anamorfowe, kreatywne wykorzystanie narzędzi AI,
- zrównoważony rozwój – działania proekologiczne i redukcja śladu węglowego,
- targi jako doświadczenie – storytelling, narracje marek, relacje uczestników z wydarzeniem,
- ekostoiska – łączenie funkcjonalności, estetyki i ekologii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
To tylko niektóre z najistotniejszych trendów, które zyskały uznanie wśród wystawców i organizatorów. Wiele z nich – szczególnie te związane ze zrównoważonym rozwojem – pozostanie aktualnych również w nadchodzących latach. A co przyniósł rok 2024 Targom w Krakowie?
126,2 tys. odwiedzających!
W 2024 roku w wydarzeniach organizowanych przez Targi w Krakowie wzięło udział 126 257 osób – to wprawdzie "zaledwie" 1,27 stadionu Camp Nou, ale bez wątpienia był to bardzo dobry rok dla naszej firmy. Zorganizowaliśmy mnóstwo wydarzeń, które zgromadziły różnorodnych gości – od miłośników książek i gier planszowych, przez entuzjastów motoryzacji, po profesjonalistów zainteresowanych nowoczesną produkcją czy trendami w stomatologii.
Niebagatelną rolę w popularności naszych wydarzeń odgrywa lokalizacja Targów w Krakowie. Stolica Małopolski to jeden z najchętniej odwiedzanych punktów turystycznych w kraju, dlatego aktywnie zachęcamy naszych gości do poznawania miasta królów. Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie, podkreśla związek firmy z miastem Kraków:
„(…) W 2014 roku, dzięki środkom własnym wybudowaliśmy Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, które znacząco przyczyniło się do ożywienia i rewitalizacji jednej z bardziej zdegradowanych dzielnic miasta. Dziś okolica ta tętni życiem, a liczne sklepy i restauracje czerpią korzyści z organizowanych w EXPO Kraków wydarzeń, co dodatkowo napędza rozwój lokalnego biznesu.”
W 2024 roku zwiększony nacisk kładliśmy na bleisure – połączenie biznesu z rozrywką. Dobrym przykładem są Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT®, które oferowały uczestnikom dodatkowe atrakcje, m.in. zniżki do restauracji i muzeów. Dzięki temu pobyt w Krakowie stawał się pełniejszym doświadczeniem – nie tylko zawodowym, ale też kulturalnym i rozrywkowym.
Przyszłość Targów w Krakowie
W najbliższych latach planowana jest rozbudowa EXPO Kraków, co jest niezbędnym krokiem w dalszym rozwoju firmy. Obiekt tego typu, wciąż pozostający największym w południowej Polsce, choć bardzo nowoczesny, przestaje wystarczać na potrzeby rynku. Więcej o planach mówi wiceprezes Ewa Woch:
„W ramach strategii rozwoju Targów w Krakowie przygotowujemy się do rozbudowy Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków o nowoczesną halę, która pozwoli na organizację m.in. dużych kongresów, na które w Krakowie jest ogromne zapotrzebowanie. Nowa przestrzeń zapewni organizatorom możliwość realizacji wydarzeń na jeszcze większą skalę niż do tej pory.
Nowoczesna infrastruktura wsparta przez najnowszą technologię oraz modułowe układy przestrzenne, pozwolą spełnić oczekiwania najbardziej wymagających gości i partnerów biznesowych. Od budowy EXPO Kraków minęło już ponad 10 lat a obiekt nadal jest jednym z najnowocześniejszych w regionie.
Unikalna konstrukcja obejmująca bezfilarowe przestrzenie, wzmocnione drewniane dźwigary umożliwiające instalację zaawansowanych podwieszeń, kanały medialne w podłodze pozwalające na dowolne rozmieszczenie infrastruktury technicznej, bramy wjazdowe dla pojazdów ciężarowych oraz wysoka nośność podłogi (40 kPa), to tylko niektóre z elementów, które czynią EXPO Kraków bezkonkurencyjnym na rynku (…)”
Plany obejmują również poszerzanie portfolio wydarzeń. W 2025 roku odbył się już premierowy event Camper & Adventure Expo, czyli impreza dla miłośników podróży mobilnych. Kolejnym nowym eventem jest JEC Forum Central Europe – wydarzenie biznesowe poświęcone materiałom kompozytowym, organizowane wspólnie z francuską firmą JEC.
Śledź nas w mediach społecznościowych i na naszych stronach, aby być na bieżąco z planami na 2025 rok! Cały raport dostępny jest tutaj.