POSMAKUJ KRAKÓW
Oddajemy w Twoje ręce przewodnik kulinarny po Krakowie, który mamy nadzieję umili pobyt w naszym mieście. Przewodnik powstał we współpracy firmy Targi w Krakowie z Kati Płachecką - dziennikarką kulinarną prowadzącą portal krakowfood.pl, twórczynią konta @krakowfood.kati (największego w Krakowie Instagrama poświęconego gastronomii z Krakowa i Małopolski). W przewodniku znajdziesz ciekawe miejsca na każdą porę dnia, do których koniecznie trzeba zajrzeć! Przewodnik wpisuje się w realizowaną przez nas strategię bleisure i jest odpowiedzią na potrzeby naszych klientów, którzy przyjeżdżając na targi, kongresy, konferencje, eventy chcą również poznać Kraków.
E-book dostępny jest w formie online poniżej lub do pobrania formie pdf-a.
ŚNIADANIE, KAWA I COŚ SŁODKIEGO
Być może słyszeliście, że prawdziwi krakowianie donikąd się nie spieszą i na wszystko mają czas? Szczególnym zamiłowaniem darzą śniadania na mieście. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda i co ważniejsze — jak smakuje — poranek po krakowsku, sprawdźcie, co polecam. Wybrałam dla Was najlepsze i sprawdzone miejsca, w których posmakujecie krakowskiego stylu życia “before 10 a.m.”. Wszystkie opisane poniżej śniadaniownie serwują śniadania przez 7 dni w tygodniu. Każde z miejsc posiada w menu opcje wegetariańskie.
-
GALERIA TORTÓW ARTYSTYCZNYCH
ul. Romanowicza 1
Dzielnica: Zabłocie
Niech Was nie zmyli nazwa tego miejsca. Galeria Tortów Artystycznych to miejsce zarówno na kawę z ciastkiem, jak i na fantastyczne śniadanie (również na słono). Na ten pierwszy posiłek Galeria proponuje m.in. maślaną brioche z jajecznicą, karmelizowaną cebulką i tartym serem Comté. Sporo tu akcentów i smaków rodem z Paryża, ale nie brakuje też swojskiego polskiego twarogu. Bariści pracują na kawie i herbatach jakości speciality. Od piątku do niedzieli karta śniadań zachwyca propozycjami gourmet, takimi jak serwowane na etażerce śniadanie kontynentalne dla dwojga.Kawiarnia słynie też z wypieków półfrancuskich, więc nie wychodźcie stąd bez świeżego croissanta lub pain au chocolat.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera
-
PORANKI
Plac Bawół 4
Dzielnica: Kazimierz
Niezwykle popularna śniadaniownia, do której często ustawiają się kolejki. Stojący w nich wiedzą, że warto poczekać na wolny stolik, bo śniadania są warte niejednego grzechu. Gastronomiczna przygoda właścicielki Poranków zaczęła się od pracowni słodkich wypieków (na dowód w kawiarni znajdziecie witrynę pełną jej najlepszych słodkości, w tym słynnych serników). Na przekór nazwie, Poranki serwują śniadania do późnych godzin popołudniowych. W karcie znajdziecie propozycje zarówno wytrawne, jak i słodkie. To dobry adres na gofry, amerykańskie pancakes oraz tosty francuskie. Na duży głód sprawdzi się śniadaniowy burger z białą kiełbasą i jajkiem sadzonym. Jest również pyszny wegański bowl pełen warzyw i strączkówPorcje w Porankach są obfite, a jedzenie nie tylko pięknie wygląda, ale i świetnie smakuje.
ZOBACZ W OKOLICY: Stara Synagoga, Ulica Szeroka
-
FORNIR
ul. Długa 12 (w podwórku)
Dzielnica: Stare Miasto
Fornir to znane i lubiane miejsce, do którego zagląda się zarówno na śniadanie, jak i na posiadówkę przy kawie z czymś słodkim. W menu śniadaniowym znajdziecie przede wszystkim kanapki na chlebie własnego wypieku, hojnie obłożone sezonowymi produktami ze Starego Kleparza — pobliskiego placu targowego z kilkusetletnią historią. Do kanapek możecie wybrać jeden z kilku talerzyków, tworząc tym samym swój unikalny zestaw śniadaniowy. Wegetarianie i weganie będą zadowoleni. W Fornirze na porządku dziennym jest wybór słodkich wypieków: rustykalnych drożdżówek, kruchych rurek z kremem, ciast i serników. Bariści Forniru zaparzą dla Was kawę specialityLokal warto odwiedzić szczególnie w ciepłe dni, ponieważ posiada malowniczy ogródek w zacisznym podwórku kamienicy.
ZOBACZ W OKOLICY: Barbakan, Planty, Stary Kleparz
-
TARTELETTE
ul. Stradomska 15
Dzielnica: Stare MiastoCukiernia i kawiarnia, serwująca pyszne śniadania przez cały dzień. W karcie liczącej kilkanaście propozycji przeważają lekkie i słodkie śniadania. Dania robione są na bazie świeżych warzyw i owoców, kremowego labnehu i domowych konfitur, którym towarzyszy jajko na miękko, sery i domowa chałka. Witryny kawiarni wręcz uginają się od wypieków, powstających w tradycyjnej cukierniczej pracowni. Wypieki Tartelette stanowią doskonały mariaż ciastkarstwa, jakie pamiętamy z dzieciństwa, z nowoczesnym paryskim cukiernictwem. Od wiosny do jesieni warto usiąść na patio, choć designerskiemu wnętrzu kawiarni też niczego nie brakuje. Kawa pochodzi z lokalnej palarni, a oprócz klasycznych napojów zawsze znajdziecie tu ciekawe autorskie propozycje na daną porę roku.
Spróbujcie torcika orzechowo-kawowego, sernika wiedeńskiego, ciastka nugat i eklerków różanych.
ZOBACZ W OKOLICY: Zamek Królewski na Wawelu, Planty
-
PIMIENTO SHOP&BISTRO
ul. św. Filipa 21
Dzielnica: Stare MiastoTo jedyny adres w zestawieniu, w którym nie znajdziecie ani fikuśnych, ani domowych wypieków. Same konkrety, nie ma lady z ciastkami, ale lodówki z wędlinami i stekami jakości premium. Pimiento to znane w Krakowie steak house’y, a lokal przy ulicy św. Filipa jest sklepem połączonym z bistro. Wróćmy jednak do śniadań, które szczerze polecam. Prawie wszystkie śniadania w Pimiento zawierają mięso (w karcie jest zawsze tylko jedna propozycja dla wegetarian). Większość pozycji to grubo krojone pajdy rzemieślniczego chleba z pobliskiej piekarni, obłożone bogato wędlinami, Jamón Serrano, kaszanką, tatarem lub... stekiem. Najlepszą odpowiedzią na konkretną potrzebę podaży kalorycznej będzie ich śniadaniowy burger. Jeżeli chcecie spróbować czegoś bardzo krakowskiego, wybierzcie pajdę z serdelkiem
Pimiento sąsiaduje z kultowym Starym Kleparzem, więc po śniadaniu przespacerujcie się między stoiskami, by zabrać ze sobą świeże oscypki.ZOBACZ W OKOLICY: Stary Kleparz, Bazylika św. Floriana
-
MAK BREAD&COFFEE
ul. Przemyska 5
Dzielnica: KazimierzMimo iż mieści się w hotelu, jest tak często odwiedzana przez mieszkańców Krakowa, że stała się ulubionym miejscem pożywiania i pracy wszystkich freelancerów (poznacie ich po trzech filiżankach kawy, okruszkach i laptopach na kolanach). Kawiarnia w hotelu PURO Kazimierz to duża i pięknie urządzona przestrzeń, która sprzyja spotkaniom, również tym biznesowym, choć i samotny podróżnik będzie się czuł w tym miejscu swobodnie. W MAK śniadanie zjemy od 8:00 aż do 18:00, a w karcie zawsze znajdziecie opcje wegetariańskie i wegańskie. Jeżeli chcecie złapać kawę z czymś słodkim, wystarczy wybrać świeży wypiek z lady. Polecam szczególnie struclę czekoladowo-orzechową, która mimo sporego rozmiaru szybko znika w czeluściach brzucha. Dla osób lubiących mięso polecam klasyk: kanapkę Reuben, dla wegetarian: ogromną szakszukę z ciecierzycą, która nasyci na dłuuugie godziny.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Galicja, Bulwary Wiślane
-
WESOŁA CAFE
ul. Rakowicka 17
Dzielnica: WesołaZnana i szanowana kawiarnia-instytucja, w dodatku położona bardzo blisko Dworca Głównego. Lubicie(lub musicie) zjeść wcześnie? Dobrze się składa, bo w Wesołej śniadania serwują już od 7:30. Oprócz tego możecie liczyć na parzoną na kilka sposobów kawę speciality i duży wybór herbat najlepszej jakości. Obszerna karta śniadaniowa mieści: jajka i bajgle, a także bardziej złożone i wymyślne zestawy. Jest tu pożywnie i zdrowo. Kuchnia działa przez cały dzień. Jakiś czas temu Wesoła Cafe rozwinęła się o własną piekarnię rzemieślniczą BUKA, mieszczącą się w tej samej kamienicy. Weźcie sobie z niej coś na drogę.
Jeżeli wybieracie się do Wesołej w kilka osób, warto zarezerwować stolik. Latem zaglądnijcie do przestronnego ogródka w podwórku kamienicy.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Fotografii
-
SOMNIUM CAFE BAR
ul. Meiselsa 5 (Dzielnica: Kazimierz)
ul. Przemysłowa 1 (Dzielnica: Zabłocie)W obydwu lokalach Somnium nie zjecie wielkiego śniadania, ale dostaniecie pyszne kanapki i wypiekane na miejscu ciasteczka i ciasta. Somnium nie mogło zabraknąć w przewodniku, bo to po prostu moje ulubione kawiarnie z dobrą energią i jeszcze lepszą kawą (oczywiście jakości speciality). Zajrzyjcie do witrynki z wypiekami, bo zawsze czeka w niej coś smacznego — a to sernik, a to ciasto cytrynowe, a to cynamonowe. W Somnium stali bywalcy mieszają się z turystami, można tu przycupnąć z laptopem i popracować. Można też nie robić nic — po prostu rozkoszować się aromatem świeżo parzonej kawy i naładować wewnętrzną baterię na resztę dnia.
-
TOCIEKAWA
ul. Długa 37
Dzielnica: Stare MiastoMiejsce na coś słodkiego! Najmocniejszymi zawodnikami kawiarni Tociekawa są serniki— pieczone na miejscu i dostępne codziennie w przynajmniej kilku smakach. W witrynce zobaczycie również słoiki z tiramisu (oj warto!). Bar oferuje świetny wybór kaw speciality, w tym wiele ciekawych autorskich napojów, jak np. kawa z chałwączy sok pomarańczowy z matchą. Miłośnicy matchy powinni spróbować też innej herbacianej wariacji —Hojicha Flat. Tociekawa bywa zatłoczona i gwarna, więc na spotkania i do pracy polecam spokojną salę w piwniczce, z której jest widok na kuchnię i powstające w niej wypieki. Ta kawiarnia to idealne pit stop na odpoczynek, uzupełnienie kofeiny i...kalorii.
Zajrzyjcie na podwórko — Tociekawa ma bardzo duży, zielony ogród.
ZOBACZ W OKOLICY: Stary Kleparz, Barbakan
-
GDZIE JESZCZE WARTO WPAŚĆ NA ŚNIADANIE I KAWĘ?
- Stare Miasto: Bun Bakery, Karma, Astrid, Krusz, Charlotte, Massolit Bakery, Smakołyki, Bhajan Cafe, Przesada, Bistro Bene, Szalej Cafe
- Kazimierz: Ranny Ptaszek, Hummus Amamamusi, Bazaar Bistro, Urban Coffee, Muhabbet, Charlotte Menora, Suwayda
- Stare Podgórze: Targowa 2, Spoko Pub, Crush, Forum, Urban Coffee
- Zabłocie: Kawa – Romanowicza, Knitted Coffee
- Grzegórzki: Figle, Sady Bistro
- Nowa Huta: Czyżyk, Centralka
- Salwator: Zaczyn
- Dębniki: Cafe Manggha, Zielna bar kawowy, Królowa Przedmieścia
- Ruczaj: Fusy i okruchy
- Krowodrza i Bronowice: Bałtyk Bar, Public Order, Słodko i czule, Urban Coffee, Korba i Młynek
LUNCH, CZYLI OBIAD DNIA
W porze lunchowej w Krakowie także można dostrzec charakterystyczny rytm życia miasta. Podobnie jak podczas śniadań, krakowianie lubią spotkać się na posiłku w ciągu dnia. Restauracje w mieście oferują różnorodne opcje na obiad — dostaniemy zarówno potrawy tradycyjne, jak i te z najdalszych zakątków świata. Masz ochotę na pierogi? Znajdziecie je tu w kilkunastu smakach. A może dzisiaj wolisz makaron albo pizzę? W każdym z wymienionych przeze mnie miejsc, możesz liczyć na rzetelne menu i przyjazną obsługę. Podobnie jak przy porannym posiłku i lunch w Krakowie może stać się wyjątkowym doświadczeniem, pozwolić na zanurzenie się w lokalnej kulturze i niespieszne delektowanie się wyśmienitym jedzeniem
-
CIEPŁO
ul. Dietla 15
Dzielnica: KazimierzTa ukraińska restauracja proponuje lunche, które szczególnie cenię za ich domowy charakter (i takiego też spodziewajcie się w wystroju). Zestaw lunchowy można zjeść od wtorku do piątku, w godzinach od12:00 do 16:00. Do wyboru są zawsze trzy zupy i trzy dania główne, na przykład barszcz ukraiński, zupa z pulpecikami mięsnymi, pieczone udka z młodymi ziemniakami i surówką, pierogi z ziemniakami lub z mięsem. Restauracja oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości, bo solidne porcje zjemy w przedziale 34-37 zł! Dla wszystkich, którzy tęsknią za domowymi smakami i kuchnią „jak u babci”.
ZOBACZ W OKOLICY: Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Na Skałce
-
SMAKOŁYKI
ul. Straszewskiego 28
Dzielnica: Stare MiastoCodziennie proponowany jest inny zestaw obiadowy (zupa i danie główne — mięsne lub wegetariańskie) z kompotem w cenie 36 zł. Obiady dnia dostępne są od poniedziałku do piątku, od 12:00 do16:00. Do Smakołyków warto zaglądnąć również na dania z karty. Gotują po polsku i robią to bardzo smacznie. Dostaniemy tu wszystko, czym może pochwalić się polska kuchnia— od gołąbków i pierogów aż po kotleta schabowego.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Narodowe w Krakowie, Collegium Novum UJ
-
KARAKTER
ul. Brzozowa 17
Dzielnica: KazimierzPrawdopodobnie ulubione lunche krakowian serwowane są właśnie w restauracji Karakter, wyróżnionej przez przewodnik Michelin. Zestaw lunchowy (za 53 zł) układacie spośród trzech przystawek, trzech dań głównych i dwóch deserów. Popularnością w porze lunchowej cieszy się również Mule bar: mule w sześciu sosach do wyboru z bagietką lub frytkami (43 zł). Jeżeli zdecydujecie się na zestaw, czyli mule z przystawką i deserem, cena wzrasta do 59 zł. Powiedzieć, że Karakter jest kultowym miejscem na gastromapie Krakowa, to nie powiedzieć nic. Tu po prostu wypada zaglądnąć.
ZOBACZ W OKOLICY: Synagoga Tempel, Synagoga Remu
-
SALUTE
ul. Romanowicza 4
Dzielnica: ZabłocieZestaw lunchowy można zamówić od poniedziałku do piątku, od 12:00 do 17:00. Lunch w cenie 45 zł obejmuje: przystawkę, danie główne i deser. Codziennie możecie wybierać spośród trzech przystawek i trzech dań głównych. Zawsze są dostępne dania bezmięsne. Co więcej, Salute w porze lunchowej proponuje świetne ceny kawy, napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Koniecznie spróbujcie lemoniady cytrusowo-waniliowej!
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
-
ZAZIE BISTRO
ul. Józefa 34
Dzielnica: KazimierzWe francuskiej restauracji Zazie, starszej siostrze Karakteru, zestaw lunchowy w cenie 49 zł wybieramy spośród trzech przystawek, trzech dań głównych i dwóch deserów. Co się chwali, deser można zamienić na kawę, herbatę, cydr lub kieliszek wina domowego. Na koneserów czeka lunchowe gratin— uwielbiana przez wielu zapiekanka z ziemniaków jednej z dwóch wersji: z kozim serem i szpinakiem lub z kaczką i porami. Za zestaw z przystawką i deserem zapłacicie 57 zł. Doskonała lokalizacja dla eksploratorów cudów Kazimierza.
ZOBACZ W OKOLICY: Synagoga Wysoka, Plac Nowy
-
HELLO INDIA
ul. Augustiańska 24 (wejście od Węgłowej)
Dzielnica: KazimierzCzym jest Thali lunch? To taca pełna małych porcji, tworzących pyszny, sycący posiłek. Hello India serwuje go w dwóch wersjach — mięsnej lub wegetariańskiej. Lunch składa się z pięciu mniejszych elementów serwowanych na tacy: dania mięsnego lub wegetariańskiego, dalu z soczewicy, raity, sałatki i ryżu lub chlebka naan. Dodatkowo można wybrać stopień ostrości dań. Lunch dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 16:00 i kosztuje 35-39 zł.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Etnograficzne, Kościół Św. Katarzyny
-
TAJ
ul. Miodowa 19 (Kazimierz)
ul. Szpitalna 9 (Stare Miasto)
Szybka i konkurencyjna cenowo oferta lunchowa jest dostępna w wersji mięsnej oraz wegańskiej. Taj serwuje lunche od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12:00 do 16:00. Za 37 zł otrzymacie zestaw: przystawkę lub zupę, danie główne oraz wodę.W obydwu lokalizacjach restauracja dysponuje dużą przestrzenią, co sprzyja spotkaniom i umożliwia chwilę odpoczynku, zaskoczy Was przyjemnym dla oka designem.
-
NORMA
ul. Życzkowskiego 5
Dzielnica: CzyżynyLuźna, osiedlowa makaroniarnia w stylu modnej kantyny. Przy stolikach spotykają się mieszkańcy, studenci politechniki i pracownicy pobliskich biur. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00 do 16:00 obowiązuje oferta specjalna na lunche (35 zł). W cenie zestawu są zupa oraz danie główne: robiony na miejscu makaron, codziennie z innym sosem. Lunche dostępne są w dwóch wersjach: mięsnej i wegetariańskiej. Aby odwiedzić Normę, nie trzeba wjeżdżać do ścisłego centrum miasta. Dzięki temu restauracja ma coś, czym nie może się pochwalić większość restauracji w Krakowie: obszerny parking dla klientów. Po zakończonym obiedzie można rozprostować nogi w pobliskim Parku Lotników.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Lotnictwa, Park Lotników Polskich w Krakowie
-
PIZZA NA LUNCH
Najlepsze miejsca w Krakowie na pizzę neapolitańską?
- Na Starym Mieście to zdecydowanie: N’Pizza (ul. Rajska 3) oraz Sette (ul. Zwierzyniecka 32).
- Na Kazimierzu odwiedza się Nolio POP (ul. Miodowa 33 A), Placek Wolnica (Plac Wolnica 2) oraz kultowe NOLIO (ul. Krakowska 27, które jednak otwierane jest dopiero o 16:00.
- Bardzo dobrze wypadają również pizzerie w Starym Podgórzu: OLIO (ul. Nadwiślańska 7), Pizzeria 00 (ul. Kalwaryjska 32) oraz My Pizza (ul. Józefińska 4).
- Poza centrum miasta warto się udać do położonej na północy Krakowa pizzerii Numero Uno (ul. Franciszka Kniaźnina 1, Mistrzejowice), słynącej z pizzy w stylu canotto — z wyrośniętym puchatym brzegiem.
We wszystkich wymienionych pizzeriach pracuje się według szkoły neapolitańskiej na składnikach importowanych z Włoch. Będziecie zadowoleni!
-
SUSHI NA LUNCH
W Krakowie mamy wyjątkowo dobre sushi bary z doskonałą ofertą lunchową.
- W zaułkach Starego Miasta warto odnaleźć elegancki Nami Beef & Reef (Stolarska 13), w którym na zestawy w cenach 50-95 zł składają się sushi, tempura oraz grillowane mięsa i warzywa. Oferta lunchowa obejmuje również zestawy wegetariańskie. Nieopodal mieści się Nago Sushi & Sake (ul. św. Gertrudy 7) z menu lunchowym w cenach 49-95 zł. Zestawy w sześciu wariantach składają się z warzywnej przekąski (sałatka z marynowanej rzepy z kimchi, wakame i marynowane ogórki), sushi, dania głównego i deseru (lody imbirowe z karmelem teriyaki).
- Na Kazimierzu warto odwiedzić dwa niewielkie, kameralne sushi bary: Youmiko Sushi (ul. Józefa 2) oraz Daigo Sushi (ul. Bocheńska 5). Każdy z nich proponuje lunch w wersji rybnej lub wegańskiej. Oba mają niewiele miejsc siedzących, ale za to słyną z mistrzowsko robionego sushi.
- W dzielnicy Zabłocie sprawdźcie azjatycką restaurację Hankki (ul. Zabłocie 19A, wejście od ul. Przemysłowej). Od wtorku do piątku (12:00-16:00) dostępna jest oferta lunchowa z zestawami sushi w pudełku bento. Z ciepłej kuchni można zamówić miskę Sake Dango lub Kimchi Fried Rice za 35 zł. Piękne wnętrze w stylu zen sprzyja spotkaniom, również tym biznesowym.
- Stare Podgórze należy do Yatai Sushi (Rynek Podgórski 14). Przykładowy zestaw za 42 zł w Yatai: zupa misoshiru z tofu, bowl z grillowanym żeberkiem, ryżem, piklami i warzywami, futomaki z grillowanym łososiem i sosem kabayaki.
SPOTKANIE BIZNESOWE
Wybierz restaurację z poniższej listy, jeżeli zależy Ci na tym, by nie tylko zachwycić swoich kontrahentów świetnym jedzeniem i winem, ale i porozmawiać o biznesie w komfortowych warunkach. Te miejsca słyną z doskonałej kuchni i nienagannej, dyskretnej obsługi. Wiele z nich posiada prywatne sale VIP, które można wynająć na wyłączność. Tu umowy podpisują się same.
-
POD RÓŻĄ
ul. Floriańska 14
Dzielnica: Stare MiastoRestauracja Pod Różą mieści się w hotelu o tej samej nazwie. Schowana przed tłumem płynącym ulicą Floriańską, zapewnia spokój i zachwyca ekskluzywnym, minimalistycznym wystrojem. Młody szef kuchni Mateusz Szul kontynuuje przeszło dwudziestoletnią tradycję tego miejsca, proponując gościom autorską kuchnię tworzoną z produktów premium. Nie przesadzę, mówiąc że absolutnie każde danie z karty jest tu godne uwagi (warto spróbować legendarnego, ręcznie robionego makaronu pappardelle z prawdziwkami w esencjonalnym rozmarynowym, sosie demi-glace). Przez 7 dni w tygodniu restauracja serwuje lunch degustacyjny w cenie 79 zł, na który składają się: taca przystawek z pieczywem, danie główne oraz deser (menu zmienia się codziennie). Kuchnia Pod Różą jest od lat na oku Michelin — restauracja może się pochwalić rekomendacją czerwonego przewodnika. Wyróżnia ją także doskonała selekcja win z własnego importu. W restauracji można też wynająć salę Szef Room — prywatną przestrzeń dla kilkunastu osób. Istnieje możliwość zamówienia menu degustacyjnego.
ZOBACZ W OKOLICY: Brama Floriańska, Kościół Mariacki
-
ZAKŁADKA BISTRO
ul. Józefińska 2
Dzielnica: Stare PodgórzeRestauracja położona w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Krakowa, tuż przy kładce Bernatka, czyli krakowskim „moście zakochanych”. ZaKładka na swoją markę pracuje od 2013roku i nie od dziś szczyci się rekomendacjami od Michelin i Wine Spectator. Króluje tu kuchnia francuska rodem z paryskich bistro: tatar z frytkami, mule, ślimaki, zupa cebulowa i crème brûlée. Na uwagę zasługują także dania inspirowane kuchnią polską. Karta zmienia się często, zależnie od sezonu i tego, co zainspiruje szefa kuchni Rafała Targosza. Codziennie dostępne są również dania dnia wypisane na tablicy. Warto o nie pytać, bo to zawsze ciekawe i dopracowane propozycje.
ZaKładka dysponuje dużą powierzchnią, a także prywatnymi salami, mogącymi pomieścić grupy od kilkunastu do nawet 40 osób.
ZOBACZ W OKOLICY: Cricoteka, Rynek Podgórski
-
ED RED
ul. Bocheńska 7
Dzielnica: KazimierzSekret sukcesu restauracji Ed Red kryje się w zapewnieniu gościom ekskluzywnych doznań kulinarnych w bardzo luźnej atmosferze. W wystroju restauracji królują drewno i naga cegła, a otwarta kuchnia skraca dystans i pozwala podglądać pracę zespołu. Kelnerzy, zamiast białych rękawiczek, noszą prążkowane bawełniane t-shirty, co nie kłóci się z ich nienaganną obsługą, gościnnością oraz znajomością win. Ed Red, który oryginalnie powstał w 2014 roku, został zamknięty w czasie pandemii. Po prawie czterech latach przerwy powrócił w rozszerzonej formule�
Ed Red chce być teraz znany nie tylko z najlepszych steków, ale i z ekologicznego drobiu. Stąd pełna nazwa miejsca to dziś Ed Red Steak & Poultry House.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Inżynierii i Techniki
-
PIMIENTO
ul. Józefa 23 (Kazimierz)
ul. Stolarska 13 (Stare Miasto)W Krakowie już od kilkunastu lat Pimiento cenione jest za najlepsze steki. Zdecydowanie jest to steakhouse dla wymagających, bo znajdziemy tu wybór argentyńskich steków premium, wołowiny Wagyu i japońskiej wołowiny Kobe, a co za tym idzie — zjemy mięso z wyższej półki cenowej. W menu dostępne są także opcje dla peskatarian i wegetarian. Tutaj możecie się spodziewać perfekcyjnej, doskonale wyszkolonej i dyskretnej obsługi, która doradzi, co zamówić oraz pomoże dobrać wino idealnie pasujące do zamówionego dania. Restauracja przy ulicy Stolarskiej dysponuje lokalem o większej powierzchni, posiada też salę VIP wynajmowaną na wyłączność.
-
NAMI BEEF AND REEF
ul. Stolarska 13
Dzielnica: Stare MiastoNie jest tajemnicą, że ekskluzywna restauracja Nami należy do tych samych właścicieli, co sąsiedni steakhouse Pimiento, można więc oczekiwać kulinarnych doznań najwyższych lotów. Ich najnowszy projekt zachwyca jedzeniem jakości premium i łączy w sobie produkty z lądu (beef) i morza (reef). Dostaniecie tu m.in.: szkockiego łososia, tuńczyka bluenfin, homary, wołowinę Wagyu, wieprzowinę Iberico. W kuchni królują: japoński grill Robata, sushi i tempura. Restauracja zachęca swoich gości do dzielenia się daniami, które podawane są na niewielkich talerzykach. Szef kuchni Nami, koreańczyk Taiyo Jung, został już kiedyś dostrzeżony przez przewodnik Michelin i sądzę, że wyróżnienie dla Nami jest jedynie kwestią czasu. Nami dosłownie przenosi swoich gości na egzotyczną rafę koralową za sprawą ogromnego morskiego akwarium, które ozdabia wnętrze.
ZOBACZ W OKOLICY: Bazylika Dominikanów, Rynek Główny, Sukiennice
-
NAGO SUSHI & SAKE
ul. św. Gertrudy 7
Dzielnica: Stare MiastoTuż przy krakowskich Plantach i rzut beretem od Wawelu znajduje się Nago — elegancki i jednocześnie kameralny sushi bar z dużym wyborem sake. Oprócz sushi, w menu na uwagę zasługuje tatar z tuńczyka, ceviche z krewetek argentyńskichi tiradito z lucjana (Red snapper). W Nago na życzenie można wynająć prywatną salę, która pomieści kilkunastoosobową grupę.
Warto usiąść przy barze i obserwować sprawną pracę sushimasterów.
ZOBACZ W OKOLICY: Zamek Królewski na Wawelu, Planty
-
SZARA GĘŚ LE PRIVÉ
Rynek Główny 17
Dzielnica: KazimierzPrawdopodobnie najbardziej imponujące prywatne sale w Krakowie zobaczycie w restauracji Szara Gęś. Fantazyjny wystrój przywodzi na myśl Alicję z Krainy Czarów. Wnętrza urządzone są bogato, a przy tym spójnie i przytulnie — wszyscy moi goście czuli się tu doskonale. Szara Gęś Le Privé proponuje wyrafinowaną kuchnię polską, a jej popisowym daniem jest konfitowana nóżka z gęsi z modrą kapustą i sosem z suski sechlońskiej (suszona, wędzona śliwka), czyli regionalnego produktu z Małopolski. Warto spróbować także firmowego deseru Szara Gęś — imponującego gęsiego jaja z czekolady, które kryje wyśmienite nadzienie. Dania można zamawiać à la carte lub zdecydować się na menu degustacyjne.
Szara Gęś Le Privé mieści się na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy Hetmańskiej, skąd rozpościera się fantastyczny widok na Rynek Główny, kościół Mariacki i malutki kościół św.Wojciecha.
ZOBACZ W OKOLICY: Kościół Mariacki, Rynek Główny, Sukiennice
-
HALICKA EATERY&BAR
ul. Halicka 14A
Dzielnica: KazimierzZ pewnością jedna z najprzyjemniejszych restauracji hotelowych w Krakowie. Szef kuchni Hubert Tabak proponuje swoim gościom produkty lokalne z Małopolski, takie jak fasola piękny jaś, ser marszowicki czy boczek od Wolarka. Menu skonstruowane jest w formule talerzyków, więc idealne do dzielenia się. W karcie znajdują się dania wegetariańskie i wegańskie. Mimo rosnącej popularności i dzięki dużej przestrzeni w restauracji nie ma tłoku i każdy znajdzie dla siebie komfortowy stolik (czy też kilka dla większej grupy). Znajduje się tu także obłędnie piękne patio, zaaranżowane w podwórku kamienicy, z którego można korzystać podczas dobrej pogody. Dziesiątki lamp zawieszonych nad głowami gości sprawiają wrażenie, jakby siedziało się pod rozgwieżdżonym niebem — warto tego doświadczyć.
NIEZAPOMNIANA KOLACJA
W Krakowie najbardziej magiczne są chyba wieczory. Pora, kiedy słońce przestaje oświetlać promieniami planty i miękko przechodzi w noc to idealny czas, na pomyślenie o dobrej kolacji. Gdzie spędzić wieczór w tym magicznym mieście? Przygotowałam zarówno propozycje eleganckie jak i miejsca o niezobowiązującym charakterze, w których fantastyczne jedzenie gra pierwsze skrzypce.
-
EUSKADI
ul. Brodzińskiego 4
Dzielnica: Stare PodgórzeAbsolutny kulinarny fenomen na skalę Polski — kuchnia z kraju Basków w formule eleganckich przekąsek pintxos. Czego trzeba tu spróbować? Z pewnością klasyków takich jak tortilla clasica, croquetas de jamon i krewetek. Począwszy od otwarcia w 2017 roku z karty szefa-właściciela Damiana Surowca nie znikają: grillowany kalmar z sosem z sepii (chipirona’la plancha), krab miękkoskorupki w sosie bisque (Cangrejo) i klasyczna ośmiornica z pieczonymi ziemniakami, obsypana grubą solą (Pulpo). Na koneserów czeka m.in. królicza wątróbka w śmietanie i przyrządzana na różowo polędwiczka wieprzowa z konfitowanymi ziemniakami (Solimillo Iberibo de Bellota). Codziennie w karcie specjałów znaleźć można ciekawe kawałki mięsa, świeże owoce morza (w tym nawet jeżowce, percebesi małże brzytwy) oraz sezonowe specjały, takie jak faszerowany kozim serem kwiat cukini. Do jedzenia Euskadi proponuje świetne wina i wermuty — warto postawić nimi kropkę nad „i” tej doskonałej uczty.
ZOBACZ W OKOLICY: Rynek Podgórski, Park Bednarskiego
-
FILIPA 18
ul. św. Filipa 18
Dzielnica: Stare MiastoFilipa 18 jest niewielką restauracją ukrytą w Hotelu Indigo. Cenię jej kameralny nastrój, który pozwala zapomnieć o zewnętrznym świecie. Wnętrze, utrzymane w odcieniach turkusu, szarości i bieli z elementami drewna, ułatwia komfortowy odpoczynek. Na ścianach cieszą oczy plakaty polskich artystów. Ale wracając do cudów kuchni — szef Marcin Sołtys karmi wybornie: jego tatar i śledź po krakowsku to przystawki obowiązkowe. W menu króluje kuchnia polska w najlepszym wydaniu. Bezpośrednie sąsiedztwo Starego Kleparza zobowiązuje — w karcie zobaczymy produkty pochodzące z kleparskich budek i straganów. Po godzinie 17:00 można zamówić menu degustacyjne w wersji mięsnej lub rybnej. Ta restauracja zasłużenie uzyskała rekomendację przewodnika Michelin.
Restauracja Filipa 18 to najlepsze miejsce na spróbowanie krakowskiego klasyka — słynnej maczanki, ale w wydaniu fine diningowym.
ZOBACZ W OKOLICY: Stary Kleparz, Bazylika św. Floriana
-
NOTA RESTO
ul. św. Krzyża 17
Dzielnica: Stare MiastoJest elegancko i ekskluzywnie — Nota Resto używa produktów premium: dziczyzna, przegrzebki, foie gras czy trufle. Szefem kuchni jest Michał Cienki, młody i utalentowany kucharz, który prowadził już niejedną doskonałą restauracją w mieście. W Nocie zachwyca mnie także sommelier —Tomasz Kąkol. To nie tylko doskonały specjalista, ale także prawdziwy pasjonat alkoholi o różnym woltażu i utalentowany miksolog. Ten duet wraz z doświadczonym zespołem zapewnia gościom wyjątkowe doświadczenia kulinarne. Do Nota Resto warto się wybrać zarówno na kolację à lacarte, jak i na menu degustacyjne z pairingiem win.
To bodaj jedyny adres w mieście, pod którym można na co dzień zamówić polędwicę Wellington.
ZOBACZ W OKOLICY: Teatr im. J. Słowackiego, Planty
-
CZECZOTKA
ul. Wiślna 1
Dzielnica: Stare MiastoNie lada gratka dla poszukiwaczy wykwintnych i wybitnych smaków. Kuchnią w Czeczotce dowodzi Chef Patron Paweł Grabowski — kucharz, który na swoim koncie ma m.in. trzy lata pracy w Fat Duck — odznaczonej trzema gwiazdkami Michelin legendarnej restauracji Hestona Blumenthala. Wykształcony w kulturze pracy z produktem premium, bez jakościowych kompromisów, tę samą szkołę prowadzi we własnej kuchni. Przywiązanie do detali widać i czuć na każdym podawanym talerzu. Kucharze sami sezonują mięsa (które są jednym z najmocniejszych atutów restauracji) i wypiekają znakomite pieczywo. W każdy czwartek serwuje się tu świeże francuskie ostrygi Gillardeau. Z kamienicy rozciąga się widok na Rynek Główny od strony majestatycznej wieży ratuszowej. Latem można skorzystać ze stolików na zewnątrz. Warto tu zajrzeć, jeszcze zanim zrobią to inspektorzy Michelin.
Popisowymi daniami Czeczotki są wątróbka krwawego burmistrza i nowoczesna wariacja na temat maczanki po krakowsku.
ZOBACZ W OKOLICY: Rynek Główny, Sukiennice, Filharmonia Krakowska
-
LCONCEPT 13 BAR&RESTAURANT
Rynek Główny 13
Dzielnica: Stare MiastoKolejna perełka na płycie Rynku Głównego, a w zasadzie pod jego powierzchnią. Restauracja z kategorii hidden places, której lokalizacja przekazywana jest z (zaufanych) ust do ust — bo któżby się domyślił, że w podziemiach Pasażu Vitkac kryć się może doskonale zaopatrzona winoteka i bistro? Ta niewielka restauracja ma tak samo niewielkie menu— mieszczące się na stronie A4, a w nim same dobre pozycje. Menu zmienia się sezonowo. W restauracji sprzedaje się bez korkowego butelki ze zbiorów sąsiedniej Vinoteki13. Miejsce jest podzielone na część barową oraz na część restauracyjną. Warto zarezerwować stolik.
Jedzenie powstaje na naszych oczach w otwartejkuchni i jest to spektakl, od którego trudno oderwać wzrok
ZOBACZ W OKOLICY: Rynek Główny, Sukiennice
-
BOTTIGLIERIA 1881
ul. Bocheńska 5
Dzielnica: KazimierzWizyta w jedynej w Polsce restauracji odznaczonej dwiema gwiazdkami Michelin wymaga rezerwacji z kilku-miesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli więc planujesz w niej wizytę — koniecznie sprawdź dostępność stolików! Kolacja w takim miejscu to doświadczenie, na które składa się nie tylko doskonałe jedzenie, ale także odpowiedni dobór win, opowieści o produktach i doskonała obsługa, tworząca niezapomniany nastrój. Warto to przeżyć chociaż raz. Nie udało się tym razem zarezerwować miejsca? Sprawdź nowy, casualowy koncept szefa Przemysława Klimy — Bufet (ul. Dajwór 8, Kazimierz).
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Etnograficzne w Krakowie
-
NOAH
ul. Meiselsa 24
Dzielnica: KazimierzRestauracja z kuchnią izraelską, zbudowana na koncepcie niewielkich talerzyków do dzielenia się. To właśnie one, jako jedyne, wnoszą kolory do dość monochromatycznego wnętrza restauracji. Smaki wegetariańskie i dania mięsne są tu w równowadze, co pozwala na skomponowanie bardzo różnorodnej i satysfakcjonującej uczty. Właściciele NOAH zastrzegają, że klasyczne żydowskie dania są dla nich jedynie punktem wyjścia. Główną rolę na talerzach odgrywają produkty pozyskiwane od lokalnych dostawców i hodowców.
Przez kryształowe żyrandole NOAH może wydawać się dystyngowana, ale nie dajcie się zwieść — to miejsce, w którym możecie czuć się swobodnie.
ZOBACZ W OKOLICY: Plac Nowy, Synagoga Tempel
-
KARAKTER
ul. Brzozowa 17
Dzielnica: KazimierzWspomniałam już o nim w rozdziale o lunchach, ale to miejsce ma Wam do zaoferowania dużo, dużo więcej. To kuchnia ociekająca masłem i obłożona słoniną. Trzeba spróbować długo pieczonego wołowego żebra i nie bać się dań, których nazwy brzmią nieznajomo. Jeżeli chcecie spróbować „piątej” ćwiartki, to tylko w Karakterze. Wybierzcie flaki, głowiznę, móżdżek czy świńskie uszy — tu zamawiane są na porządku dziennym i przekonują nieprzekonanych. Do pozycji obowiązkowych muszę też zaliczyć kultowe, grubo siekane tatary i mule w żurku — sprawdźcie, jak świetnie sprawdza się to połączenie. W Karakterze rolę równie ważną, co jedzenie, odgrywają alkohole, a zwłaszcza wina naturalne.
ZOBACZ W OKOLICY: Plac Nowy, Synagoga Tempel, Banksy
-
VAMOS
ul. Brodzińskiego 6
Dzielnica: Stare PodgórzeTa mała knajpka ma atmosferę spontanicznej nocnej fiesty na bocznych uliczkach Barcelony. Tu dobrze bawią się nie tylko goście, ale i obsługa— wyluzowana, serdeczna i bezpośrednia, dbająca o dobry, iście śródziemnomorski klimat lokalu. Na wejściu wita nas witryna pełna rożnokolorowych tapas i bar z naturalnymi winami, cydrami i wermutami. Jest również doskonale dopracowana karta z ciepłymi daniami. Co zamówić? Najlepiej wszystko! Jedzenie w Vamos jest stworzone do dzielenia się. Menu zmienia się często, a wpływ na niema sezonowość produktów. Wegetarianie znajdą tu dużo pysznych dań.
Bywa tu tłoczno również w środku tygodnia, dlatego warto wcześniej zarezerwować stolik.
ZOBACZ W OKOLICY: Kładka O. Bernatka, Rynek Podgórski
-
MOLAM THAI CANTEEN & BAR
ul. Rajska 3/4 (wejście od ul. Dolnych Młynów)
Dzielnica: Stare MiastoTętniąca życiem, głośna i mocno pachnąca Azją — taka jest kantyna Molam. Uwaga: w tej tajskiej miejscówce nie zjecie pad thaia. Menu zmienia się niemal codziennie, ale posiada kilka żelaznych pozycji, których po prostu trzeba spróbować. Należą do nich: kokosowa zupa Khao Soi, wolno grillowany boczek w glazurze, wszelakie curry (również wegańskie) oraz smażone kurze żołądki. Molam wyróżnia się doskonałą obsługą — zawsze możemy liczyć na to, że doradzi w kwestii dań i pasujących do nich trunków. Molam zyskał uznanie w oczach inspektorów Michelin, którzy wyróżnili go plakietką Bib Gourmand za świetny stosunek jakości do ceny. Zapracowane, zasłużone!
Sprawdź też: Luktung (Rynek Podgórski 11, Stare Podgórze) - drugie i także pyszne miejsce właścicieli MOLAM.
WYJŚCIE INTEGRACYJNE I DOBRA ZABAWA
W Krakowie nie brakuje doskonałych restauracji, muzeów i teatrów, ale to nie wszystko, co miasto mado zaoferowania miłośnikom dobrej zabawy. Oprócz wykwintnych posiłków, kultury i sztuki na światowym poziomie można tu również znaleźć rozrywkę w postaci escape roomów, kręgielni czy barów karaoke — idealnych miejsc na zabawę w większej grupie. Chcecie spędzić czas w dynamiczny i pełen emocji sposób, tworząc niezapomniane wspomnienia? Sprawdźcie poniższe adresy!
-
KRĘGLE I BILARD
Hala Centralna (ul. Centralna 41a) posiada 8 torów do gry w kręgle i stoły bilardowe. W okolicach Nowego Kleparza Klub Prominent (ul. Kamienna 17) zachęca dobrymi cenami. Posiada w swojej ofercie 2 tory do gry w kręgle, stoły bilardowe a także rzutki i piłkarzyki. W czwartki organizowane jest tu karaoke, a w piątki imprezy z salsąi bachatą.
W kręgle można również zagrać w samym sercu Kazimierza. Plac Nowy 1 to jednocześnie adres i nazwa klubu bowlingowego dysponującego sześcioma torami. W dzielnicy Zabłocie mieści się największy klub bowlingowy w Krakowie —Bowling House(ul. Klimeckiego 14b) ma do dyspozycji 12 torów. Na miejscu czeka również bilard i maszyny do gier, jak ze starych amerykańskich filmów.
-
KARAOKE
W Krakowie coraz więcej lokali organizuje karaoke. Jego amatorzy mogą bawić się zarówno w specjalnych karaoke barach, jak również na imprezach w różnych pubach i klubach.
- Pośpiewać można na samym Rynku Głównym, na legendarnej scenie Klubu Pod Jaszczurami (Rynek Główny 8). Karaoke jest tam organizowane od niedzieli do czwartku i zaczyna się o 21:00. To nie jedyny adres na karaoke w ścisłym centrum Krakowa.
- Codziennie po 20:00 zaśpiewacie w Project Manhattan Karaoke Bar (ul. św.Anny 5).
- Co czwartek w Rin Pub&Club (ul. Szewska 14, Stare Miasto).
- W pobliżu jest jeszcze Let’s Sing Karaoke Bar (ul. Grodzka 34, Stare Miasto).
- Nieśmiałym wokalistom spodoba się Karaoke Spot— specjalne miejsce z prywatnymi pokojami do karaoke (ul. Westerplatte 13) od wtorku do soboty, od godziny 17:00 do północy.
-
ESCAPE ROOM
Lubicie łamigłówki? Escape roomy to doskonała forma rozrywki dla ludzi o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach. Najwięksi pasjonaci zagadek, aby przejść jak najwięcej pokoi, podróżują do innych miast, a nawet krajów! Dzięki różnorodności tematycznej i konieczności kooperacji między członkami drużyny świetnie sprawdzają się jako aktywność integracyjna dla grup pracowników. Zaskakujące zagadki w kilkudziesięciu pokojach tematycznych czekają na Was w tych krakowskich escape roomach:
- Centrum Krakowa: SicMundus (ul. Szlak 16a/2), ExitRoom (ul. Floriańska 18/5), Scary Hostel (ul. Karmelicka 44), Lost Bar (ul. Szewska 20), Lock & Roll (ul. Łobzowska 4), GameScape (ul. Kościuszki 74).
- Nowa Huta: Escape Kraków (os. Ogrodowe 12), Fun Park (Osiedle Teatralne 10).
KOKTAJLE, WINO I PIWO
Zachęcam do odkrycia krakowskiej sceny barowej, prezentującej najwyższy światowy poziom. Nie są to przechwałki bez pokrycia, bo barmani z sukcesami konkurują w międzynarodowych zawodach. Kraków, skupiając wielu zdolnych sommelierów i winiarzy, jest również uznawany za polską stolicę win naturalnych. Jeżeli chcecie je poznać, to gdzie, jak nie tu! Również i browarnictwo ma się u nas dobrze. Miasto może się pochwalić nie tylko wieloma lokalnymi markami piwa, ale i sporą liczbą świetnie zaopatrzonych multitapów. Dla Was wybrałam te najlepsze, w których świetnie spędzicie czas przy trunkach wysokiej jakości.
-
KOKTAJL BARY
Na Kazimierzu:
- The Trust (ul. Węgłowa 3) — to miejsce, w którymkoktajle nie tylko świetnie smakują, ale i zaskakują niesamowitą formą podania.
Na Starym Mieście:
- TAG (ul. Podwale 7) — jako jedyny koktajl bar w Polsce w 2022 roku trafił na listę stu najlepszych barów na świecie wg The Worlds 50 Best
- Mercy Brown (ul. Straszewskiego 28) - tzw. speake-as czyli ukryty bar, do którego wchodzi się z innej restauracji. Uprzejmy portier odbierze płaszcze i pokieruje Was w odpowiednią stronę. Poczujecie się tu jak w latach 20. ubiegłego wieku. Odbywają się tu koncerty oraz pokazy burleski
- Hedwig’s (ul. Stradomska 12-14) - to spektakularny bar pod gotyckim sklepieniem XIV-wiecznej kaplicy. Zachwyca designem i niepowtarzalną atmosferą. I choć o fenomenie tego wnętrza rozpisywały się media w całej Europie, to trzeba wiedzieć, jak tu trafić, bo z ulicy nie kieruje nas żaden szyld. Do Hedwig’s warto przyjść na autorskie koktajle i przekąski. W każdy weekend odbywają się tu imprezy z DJ-ami.
Na Zabłociu:
- Salute Bar (ul. Romanowicza 4) - moje ulubione miejsce na włoskie Negroni, jak i na lżejsze koktajlew klimacie Aperitivo. Doskonała karta przekąsek, jak z najlepszych włoskich i hiszpańskich barów.
-
WINE BARY
Na Kazimierzu:
- Trzy Cztery (ul. Krakowska 34) — luźny, kameralny wine bar z krakowskiego Kazimierza z bardzo dobrym jedzeniem i satysfakcjonującą selekcją win naturalnych.
- CiutCiut - Wine Bar & Shop (ul. Krakow-ska 6). Nastrojowy bar z ogromnym, ale dobrze przemyślanym wyborem win.Mocna reprezentacja butelek z Polski.
Na Starym Mieście:
- Dzikie Wino (Rynek Główny 27) - prawdopodobnie najlepsze, co przydarzyło się krakowskiemu Rynkowi Głównemu. Tuż obok legendarnej Piwnicy pod Baranami znajdziecie najlepsze wina z polskich winnic.
- Sprawdź też: Dzikie Wino na Kleparzu (sklep i wine bar z polskimi winami na Starym Kleparzu).
- BAQARO (na placu targowym Stary Kleparz) - weneckie smaki i doskonałe napoje alkoholowe (w tym wino i szprycery) w doskonałej lokalizacji. W drugim BAQARO (ul.Rakowicka 11) oprócz typowych weneckich produktów serwowanych na Kleparzu, można spróbować włoskiej specjalności – pinsa romana, czyli chrupiącej, lekkiej kuzynki pizzy.
Na Zabłociu:
- Krako Slow Wines (ul. Lipowa 6F) - w tym wine barze napijecie się win ze środkowej Europy (Austria,Węgry, Czechy, Słowacja, Polska, Gruzja, Rumunia i in.). Latem usiądziecie w miłym mikroogródku.
-
MULTITAPY
Dawniej wyjście na piwo mogło się kojarzyć z typowo studencką rozrywką. Jednak odkąd Polskę zalała fala rzemieślniczego browarnictwa, to o piwach wiemy coraz więcej, coraz bardziej je doceniamy i chcemy degustować je tak samo jak wina. Kraków może się pochwalić pokaźną listą lokali z piwami kraftowymi:
- Na Starym Mieście: Viva la Pinta (ul. Floriańska 13), Multi Qlti Tap Bar (ul. Szewska 21), BroPub (ul. Stradomska 11)
- Na Kazimierzu: Craftownia (ul. św. Wawrzyńca 22), Weźże Krafta (ul. Dajwór 16), Szklanki (ul.Jakuba 19), Nowy Kraftowy (Plac Nowy 8), Omerta (ul. Warszauera 1), Cudny Józef (ul. Józefa 8) i Strefa Piwa (ul. Józefa 6). Ciekawym miejscem jest samoobsługowy multitap Nalej Se.
- W Starym Podgórzu: Spoko Pub — w weekend śniadania, latem grill. Z kolei Techie’s (ul. Na Zjeździe 11) to królestwo tacos i mięsnych kanapek
KUCHNIA KRAKOWSKA – LOKALNE PRODUKTY I DANIA TYPOWE DLA REGIONU
Nie mogę polecić Wam wielu miejsc z polską kuchnią. Dlaczego? Jak możecie się domyśleć,oceniam naszą rodzimą kuchnię najbardziej krytycznie i porównuję do smaków, które znam z domumojej Babci. Jest jednak kilka restauracji, do których zaglądam z przyjemnością. Korzystajcie!
-
GĄSKA
u. Limanowskiego 1
Dzielnica: Stare PodgórzePierogi z gęsiną, schabowy, gołąbki? Gąska ma to wszystko i dużo więcej. Zjesz tu solidny polski obiad. Porcje są ogromne, a jedzenie uczciwe i smaczne. Bardzo lubię zupy, pierogi i gołąbki, które dostępne są zarówno w wersji z mięsem, jak i w wegetariańskiej. Z kilkudniowym wyprzedzeniem można zamówić gęś pieczoną w całości, która sugerowana jest dla 6 osób.
ZOBACZ W OKOLICY: Rynek Podgórski, Park Bednarskiego
-
CECHOWA
ul. Jagiellońska 11
Dzielnica: Stare MiastoBardziej przystępna cenowo niż kultowa restauracja Pod Baranem, Cechowa oferuje proste polskie dania. Można tu zjeść śledzia, befsztyk tatarski, wołowinę w sosie chrzanowym i doskonałe zupy: żurek, barszcz czerwony i rosół. O wystroju tej restauracji nie ma się co rozpisywać, więc skupcie się na jedzeniu.
ZOBACZ W OKOLICY: Rynek Główny, Planty
-
KAPŁONY I SZCZEŻUJE
ul. Izaaka 7
Dzielnica: KazimierzKreatywny szef kuchni Aleksander Baron znany jest w całej Polsce ze swojej odwagi w kuchni. Nie znajdziecie tu dań dla turystów. Zamiast tego spróbujecie kaczych języków na brioszce, zająca, luzowanej przepiórki i móżdżku cielęcego z sosem tatarskim. W menu znajdują się również dania wegetariańskie i propozycje dla mniej odważnych smakoszy. Restauracja może pochwalić się bogatą kolekcją polskich wódek i destylatów.
ZOBACZ W OKOLICY: Synagoga Izaaka, Stara Synagoga
-
ANDRUS
Skwer Judah
Dzielnica: Kazimierzul. Sienna 11
Dzielnica: Stare MiastoNa kazimierskim placu z food truckami, maczanka po krakowsku serwowana jest jak dawniej: jako danie uliczne. Te doskonałe kanapki z wolno gotowaną wieprzowiną powstają z sezonowych i regionalnych produktów. Nic dziwnego, że Andrus znalazł się w pierwszym streetfoodowym wydaniu przewodnika Gault&Millau.
Maczankę od Andrusa zjecie również dwa kroki od Rynku Głównego, w lokalu przy ulicy Siennej. Zacznijcie od klasycznej, z kminkowym sosem i ogórkiem kiszonym
-
POD BARANEM
ul. Św. Gertrudy 21
Dzielnica: Stare MiastoTo miejsce, które naprawdę zatrzymało się w czasie. W restauracji Pod Baranem można zjeść zupy, ryby, mięsa (w tym dziczyznę), kultową maczankę po krakowsku i pieczoną gęś. Restauracja jest pełna antyków i fotografii przedstawiających ważnych gości, którzy jadali tu na przestrzeni lat. Zwróćcie uwagę na prace polskiego artysty Edwarda Dwurnika.
ZOBACZ W OKOLICY: Zamek Królewski na Wawelu
-
KLUSKA NA PLACU
Plac Szczepański 7
Dzielnica: Stare MiastoGodzinę drogi od Krakowa znajduje się Śląsk, a w tym regionie zupełnie inne smaki i tradycje kulinarne. My krakowianie bardzo je lubimy, więc i Was zachęcam do zjedzenia w Klusce. Kluski śląskie podawane są z różnymi sosami - mięsnym, grzybowym, śmietanowym... W karcie króluje rolada z modrą kapustą i kluskami śląskimi. W tej restauracji znajdziesz bardzo dobre domowe dania kuchni polskiej, takie jak żurek, pierogi i kotlet schabowy.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Narodowe Kamienica Szołayskich
-
SMAKOŁYKI
ul. Straszewskiego 28
Dzielnica: Stare MiastoLuźna knajpka o sporej ilości stolików, które bez trudu potrafią się zapełnić. Smakołyki są bardzo popularne wśród krakowian, miejsce to lubią też studenci i turyści. Nic dziwnego: jedzenie jest zawsze świeże i smaczne, a porcje obfite. Próbowałam tu wielu rzeczy i nigdy się nie zawiodłam. Oczkiem w głowie właściciela Smakołyków jest barszczyk czerwony, więc spróbujcie go koniecznie. To również właściwy kierunek, jeżeli szukacie dobrych gołąbków i pierogów, dużego schabowego i tryskającego masłem kotleta de’volaille. Spokojnie, wegetarianie też będą zadowoleni z wyboru dań.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Planty
-
RAJSKI OGRÓD
ul. Rajska 8
Dzielnica: Stare MiastoPrawdopodobnie jedyna restauracja w Krakowie, w której spróbujeciezupy kminkowej! Rajski Ogród ma do zaoferowania wiele więcej lokalnych dań, a wśród nich słynną maczankę po krakowsku. Choć mieści się w ścisłym centrum miasta, jest tajemnicą lokalnych mieszkańców. Znajduje się przy spokojnej ulicy Rajskiej, stąd nazwa bistro. Warto zaglądnąć tu na żurek, chrupiące placki ziemniaczane, ręcznie robione pierogi, kaczkę po krakowsku oraz bigos. Bardzo przystępne ceny.
ZOBACZ W OKOLICY: Małopolski Ogród Sztuki, Park Szymborskiej
-
TRADYCYJNE KRAKOWSKIE CUKIERNIE
Poproś o piszinger (cienkie wafle przekładane kremem czekoladowo-orzechowym), kremówkę (imponujące ciasto francuskie przekładane kremem budyniowym i bitą śmietaną), pączek (pączek z konfiturą różaną), WZ (kakaowy biszkopt z bitą śmietaną), sernik i szarlotkę. Zostaniesz przeniesiony do polskich lat 80-tych!
- Czarodziej (ul. Karmelicka 15)
- Cichowscy (ul. Starowiślna 21)
- Michałek (ul. Krupnicza 6)
- Śliwa (ul. Królewska 8)
- Starowicz (ul. Wawrzyńca 32)
-
CO TRZEBA SPRÓBOWAĆ W KRAKOWIE?
- sernik krakowski
- Pstrąg Ojcowski
- wina z Małopolski
- obwarzanek (Żywe muzeum obwarzanka w Krakowie, ul. Paderewskiego 4)
-
“NOWOFALOWE” PRODUKTY Z KRAKOWA
W krakowskich piekarniach, kawiarniach i delikatesach zwróćcie uwagę na te produkty:
- Kombucha Ferment’s Up - orzeźwiająca, pyszna i zdrowa. Najbardziej polecam różaną.
- Kombucha Baddi - naturalne kombuche na bazie zielonej herbaty i ziół.
- Shroom Drink - funkcjonalny napój z grzybów. Dodaje energii lub relaksuje - wybierasz taki wariant napoju, jakiego potrzebujesz.
- Dai to se - chrupiące sosy na bazie oleju chilli i crunchu z różnych gatunków papryk oraz kilkunastu innych naturalnych składników. To nie import z Azji! Sosy Dai to se powstają pod Krakowem.
- syropy Mount Caramel - naturalne syropy na bazie karmelu, bez sztucznych aromatów. Idealne dokawy i deserów lodowych
RESTAURACJE W POBLIŻU EXPO KRAKÓW
Wszystkim odwiedzającym Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, chcę podpowiedzieć wyjątkowe restauracje znajdujące się w sąsiedztwie. Po intensywnym dniu na targach warto zjeść coś pysznego w przyjaznej atmosferze. Niezależnie od preferencji kulinarnej, w okolicach EXPO Kraków znajdziecie lokale serwujące zarówno tradycyjne dania kuchni polskiej, jak i międzynarodowe specjały, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy. Rzućcie okiem na moje propozycje, aby odkryć kulinarne bogactwo Krakowa.
-
NORMA
ul. Życzkowskiego 5
Dzielnica: CzyżynyO Normie wspomniałam już w rozdziale o miejscach idealnych na lunch. To restauracja, w której miłośnicy makaronów mogą wybierać wśród wszelkich kształtów i sosów. Pyszne dania, luźna atmosfera, miła obsługa — czego więcej potrzeba?
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Lotnictwa, Park Lotników Polskich
-
VIALE VERDE RISTORANTE
Atal Business Center Aleja Pokoju 81
Dzielnica: CzyżynySzef Kuchni Michał Góra zadbał o to, by wszystkie dania były przygotowane ze świeżych, dobrej jakości produktów i dopracowane do samego końca. Warto wpaść tu na burgera, stek, podwędzany tatar wołowy, krem z pomidorów i papryki, zupę z krewetkami. Co więcej — mają pyszne desery!
ZOBACZ W OKOLICY: Dzielnica Nowa Huta
-
CUBE BALDY & KAWA
ul. Centralna 41A
Dzielnica CzyżynyCzego nie ma w tym kompleksie: ścianka wspinaczkowa, sauna fińska, miejsce na chillout, dobra kawa no i jedzenie — wege i wegańskie. Jest tradycyjnie, ale z nowoczesnym sznytem. Warto spróbować: potrawki ze smażonego bakłażana i tempehu, burgera z kimchi i tajskiej zupy.
ZOBACZ W OKOLICY: Muzeum Gier Video
-
PRZESTRZENIE NOWOHUCKIE
Nowohuckie Centrum Kultury al. Jana Pawła II
Dzielnica: Nowa HutaOjojojoj! Długo brakowało takiego miejsca w Hucie! Zjemy tu dużo i dobrze, m.in. pizzę o wysokich brzegach, panuozzo, mięsa, wędliny i pieczywo prosto z południa, a także burgery z kultowej GrubejBuły. Spragnieni dostaną koktajle i piwo kraftowe. Ja wpadam tu na pizzę oraz nowości sezonowe. A po posiłku — spacer Łąkami Nowohuckimi!
ZOBACZ W OKOLICY: Plac Centralny, Nowohuckie Centrum Kultury, Zalew Nowohucki